Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Giełda wprowadza dwa nowe indeksy. Debiut 18 września

0
Podziel się:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podczas sesji 18 września rozpocznie publikację dwóch nowych indeksów dochodowych. Ich wartości będą obliczane z uwzględnieniem dywidend oraz emisji akcji z prawem poboru.

Gieła wprowadziła dwa nowe indeksy. To nowe wersje dobrze już znanych mWIG40 i sWIG80
Gieła wprowadziła dwa nowe indeksy. To nowe wersje dobrze już znanych mWIG40 i sWIG80 (Maciej Luczniewski/REPORTER)

Giełda Papierów Wartościowych podczas sesji 18 września rozpocznie publikację dwóch nowych indeksów dochodowych. To inne wersje mWIG40 i sWIG80, które uwzględniają przychody z dywidend i praw poboru.

Nowe indeksy to swoiste uzupełnienie. Jest już liczony indeks dochodowy dla WIG20 i WIG30 - czyli WIG20TR i WIG30TR. Brakowało podobnych wersji dla mWIG40 i sWIG80 i to będzie uzupełnione.

W odróżnieniu od indeksów cenowych, których wartości obliczane są tylko na podstawie bieżących kursów, indeksy dochodowe są obliczane z uwzględnieniem dochodów kapitałowych, czyli dywidend oraz praw poboru. Dzięki temu można na ich podstawie obserwować jakie dochody naprawdę daje giełda, a nie tylko zmiany kursów.

"Zasady obliczania i publikacji nowych indeksów będą analogiczne do zasad dotyczących indeksu WIG20TR" - podała GPW.

Zmiany portfeli indeksów mWIG40TR i sWIG80TR będą więc przeprowadzane wraz ze zmianami ich odpowiedników "cenowych". Kurs indeksu będzie podawany trzy razy w ciągu dnia: po pierwszym i drugim fixingu, a także po zakończeniu sesji.

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Notowania indeksów zostaną policzone wstecz. Dniem bazowym, czyli dniem pierwszego kursu dla obydwu nowych indeksów będzie 31 grudnia 2009 r. i wartości będą zgodne z wartościami indeksów cenowych w tym dniu - napisano w komunikacie.

- Rozpoczęcie publikacji indeksów mWIG40TR i sWIG80TR to zwrócenie uwagi na małe i średnie spółki dywidendowe - powiedział cytowany w komunikacie Michał Cieciórski, wiceprezes GPW. - Wyraźnie widzimy w ostatnim czasie, że spółki tego typu coraz częściej dzielą się swoim zyskiem z akcjonariuszami - dodał.

Cieciórski ma jednocześnie nadzieję, że nowe indeksy spotkają się ze szczególnym zainteresowaniem ze strony instytucji finansowych, w szczególności emitentów produktów strukturyzowanych i ETF, dla których nowe indeksy mogą być instrumentami bazowymi.

Dywidendę w tym roku wypłaciło 28 spółek z indeksu mWIG40 oraz 32 spółki z sWIG80. Stopa dywidendy dla tych indeksów wynosi odpowiednio: 2,8 proc. i 2,3 proc. W obu przypadkach, po 15 spółek - uczestników indeksów - wypłacało dywidendę regularnie w ostatnich pięciu latach, podano także.

Kwotowania indeksów mWIG40 i sWIG80 na tle WIG20 w tym roku

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)