Notowania

ceny
04.04.2018 10:11

Kolejny, zaskakujący spadek inflacji. To już czwarty miesiąc ulgi

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane na temat cen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Tuchlinski/REPORTER)
Ceny na półkach sklepowych rosną i nie ma co liczyć na zmianę tej tendencji.

Po zaskakująco mocnym spadku inflacji w lutym, marzec ponownie przyniósł obniżkę wskaźnika. Ceny w Polsce zmniejszyły się w skali miesiąca o 0,1 proc. W skali roku ceny rosną w tempie 1,3 proc.

Wbrew prognozom ekonomistów, w marcu wzrost cen rok do roku spowolnił z 1,4 do 1,3 proc. Spodziewano się wyniku na poziomie 1,6 proc. Tym samym trwa ciągle seria kolejnych miesięcy, gdy inflacja spada. Jest tak od listopada.

W listopadzie inflacja sięgała już 2,5 proc., po czym spadła najpierw do 2,1 proc., później do 1,9 proc. i w lutym aż o 0,5 pkt proc. do 1,4 proc., co było sporym zaskoczeniem. Tak wolno ceny nie rosły od końcówki 2016 roku.

Ceny w marcu względem lutego średnio spadły o 0,1 proc. Nie znamy jednak szczegółowych informacji o tym, które dokładnie produkty i usługi podrożały, a co potaniało. GUS szczegółowe dane na temat cen zaprezentuje dopiero w połowie miesiąca.

Na tę chwilę wiadomo tylko, że w miesiąc żywność potaniała o 0,1 proc., a paliwa o 0,9 proc. W porównaniu z marcem 2017 roku żywność jest o 3,7 proc. droższa, a paliwa tańsze o 2,3 proc.

Jak zmieniły się ceny za rządów PiS i PO? Robimy zakupy w "sklepie Kaczyńskiego"

Obecna publikacja ma charakter wstępnych wyliczeń i - jak podkreślają urzędnicy - mogą się one jeszcze zmienić.

Wszystko wskazuje na to, że spadki inflacji w takiej skali mogą długo się nie utrzymać. Według marcowych prognoz ekonomistów NBP, w całym 2018 roku średni wzrost cen wyniesie około 2,1 proc. Co więcej, inflacja ma przyspieszyć do 2,7 proc. w 2019 oraz do 3 proc. w 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny, inflacja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2018

nindziwne że coraz bardziej muszę oszczędzać .... ceny w dól a moje rachunki w gorę ??? Jakiś cud ?? Żywność też nie potaniała, przecież biorę paragony i … Czytaj całość

04-04-2018

AlicjaA jaką metodą zostało to ustalone? Czy przypadkiem nie zastosowano metody opracowanej w TVPis dla wykazania, że rząd Donalda Tuska otrzymał nagrody … Czytaj całość

04-04-2018

CasKtoś chyba nie umie interpretować danych GUS. Nie widać tutaj, że ceny spadły, ale że zmniejszyła się dynamika wzrostu w ujęciu r/r. Zarówno w lutym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (71)