Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Inflacja niższa od oczekiwań. Ratuje nas żywność

64
Podziel się

W lipcu roku ceny były średnio o 2 proc. wyższe niż rok wcześniej - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. To niżej niż wynikało z szacunków ekonomistów.

Płacimy coraz więcej za to samo, ale mogło być gorzej gdyby nie żywność
Płacimy coraz więcej za to samo, ale mogło być gorzej gdyby nie żywność (Ostalski/REPORTER)
bDmBnGoR

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych są coraz wyższe. Ale w lipcu na szczęście nie poszły w górę wyżej, niż można było się spodziewać. Inflacja roczna wyniosła 2 proc., czyli tyle samo co w czerwcu. To wstępne wyliczenia GUS, bez danych szczegółowych. Ekonomiści spodziewali się wskaźnika na poziomie 2,1 proc.

W porównaniu z czerwcem ceny nawet nieznacznie spadły o 0,1 proc. Wszystko dzięki cenom żywności, która staniała o 0,7 proc. w ciągu miesiąca, choć w ciągu roku zdrożała o 2,1 proc.

Jeszcze w maju wskaźnik rocznej inflacji wynosił 1,7 proc., w kwietniu był na poziomie 1,6 proc., a w marcu - 1,3 proc.

bDmBnGoT

Inflacja w Polsce

Zobacz także: Zobacz też: Ceny paliw znów w górę. Ale może już ostatni raz

W lipcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik inflacji miały wyższe ceny paliw (o 1,4 proc.). Energia była droższa o 0,1 proc., a żywność tańsza o 0,1 proc.

W porównaniu z lipcem 2017 ceny paliw były wyższe o 18,7 proc., żywności o 2,1 proc., a energii o 1,8 proc.

bDmBnGoZ

- Inflacja CPI obecnie znajduje się na tegorocznym szczycie, a spadek cen żywności przyczyni się do jej spowolnienia wyraźnie poniżej 1,5 proc. rdr w listopadzie - twierdzą ekonomiści PKO BP.

Według nich towarzyszyć temu będzie stopniowy wzrost inflacji bazowej, tj. cen towarów z wykluczeniem żywności, paliw i energii. - Sprzyja temu sytuacja na rynku pracy oraz odroczone w czasie efekty kursowe - dodali analitycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bDmBnGpu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Fujland
2 lata temu
Tych bzdur nie da się już czytać. Ceny żywności ... itd a najświeższe informacje : ceny zbóż na giełdach biją rekordy, czekają nas wysokie podwyżki cen gazu, energii ... czynszów ... najgorsze wyniki gospodarki od 11 miesięcy.... Tylko dobra zmiana ma się dobrze ?
zzzzzzzzz
2 lata temu
jak wam to pieknie wychodzi na papierze ,bo jak robie zakupy to ciagle wiecej wydaje za te same art ,a czesto maja mniejsza wage,zobaczymy po suszy ceny,podwyżce prądu i gazu
Kodek
2 lata temu
Inflacja 2% w roku a tymczasem w sklepach w sezonie owoce po 8-10 zł 250g maliny - 6 zł, jajka - 7zł, masło 5,99 najtańsze, na stacji 5,05 paliwo. Dlaczego nas tak Państwo okłamuje ?- ano Pan Glapiński z NBP musiał by podnieść stopy procentowe wyżej, oprocentowanie lokat by wzrosło, rewaloryzacja rent i emerytur musiała by być wyższa i pensje w budżetówce, i trzeba by w kontraktach rządowych podnieść ceny na realizacje inwestycji i wtedy byłoby bardziej realnie. A tak rządzący nas okłamują jednocześnie wyciągajac nam z kieszeni coraz więcej pieniędzy.
bDmBnGpv
Baltwa
2 lata temu
Brednie dla ciemnego ludu. Inflacja na poziomie 10 % albo więcej.
infla
2 lata temu
inflacja to poprostu dodruk pieniądza bez pokrycia czyli okradanie obywateli
...
Następna strona