Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inflacja niższa od oczekiwań. Ceny paliw ostro w górę

Inflacja niższa od oczekiwań. Ceny paliw ostro w górę

Za 100 zł kupimy już o 1,7 proc. mniej niż rok temu Fot. WP.PL/Krzysztof Hawrot
Za 100 zł kupimy już o 1,7 proc. mniej niż rok temu

GUS podał wstępne wyliczenia zmian cen za maj. Inflacja wyniosła 1,7 proc. To mniej niż oczekiwano. Wzrost to pochodna cen paliw.

Po zaskakująco mocnym spadku inflacji w marcu, w kwietniu mieliśmy sytuację odwrotną, która pogłębiła się jeszcze w maju. W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,1 proc., a w skali roku w tempie 1,7 proc. - podał GUS w środę. To mniej niż oczekiwali analitycy - średnia ich prognoz wskazywała na 1,9 proc. wzrostu wskaźnika CPI.

Głównym motorem wzrostu cen były paliwa. Olej napędowy zdrożał o 3,3 proc. od marca, a benzyna o 2,8 proc. Rajd cen w górę zresztą na kwietniu się nie zatrzymał, co widzimy po cenach powyżej 5 zł za litr, obowiązujących już na większości stacji.

Spadek kursu złotego odbił się natychmiast na cenach odzieży i obuwia, które dotychczas trzymały inflację w ryzach. Teraz te produkty zdrożały o odpowiednio 2,4 i 4,2 proc. w porównaniu z marcem. Rok do roku nadal jednak są tańsze o 5,2 i 1,9 proc.

Zobacz też: Polsce nie grozi wysyp galerii handlowych


 

Zmiany wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w ostatnich 10 latach

Największy wpływ na wzrost cen miały paliwa. Trzeba było za nie płacić o 9 proc. więcej niż rok temu i 5,4 proc. więcej niż przed miesiącem.

1,7 proc. inflacji to ruch w górę, ale nadal daleko od celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. Wskaźnik jest od kwietnia w paśmie "dopuszczalnych odchyleń" NBP +/- 1 proc. Groźba podwyższenia stóp procentowych, a więc i wyższych kosztów spłat kredytów, nadal jest jednak odległa.

 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

inflacja, gus
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
gawiedż?
2018-06-01 13:02
Cóż to za statystyka? Jak można wyliczać inflację bez cen ropy ,która rzutuje na każdy koszyk zakupowy,a gdzie ceny leków ,które są ciągle windowane w górę.Jestem tym 'BOGATYM" EMERYTEM ",który ma największy dochód tzn; 16008 zł. /m-ąc. !!!po 40 latach pracy !!! Po czynszach ,mediach ,lekach proszę mi poradzić jak łatac na jedzenie ,środki czystościowe czy przysłowiowe skarpety?I jak się to ma do statystyk ?????
qwerty
2018-05-31 23:44
cena z 4,40 za litr na 5,20 to ma być 2,8% podwyżki?? coś ruska ta matematyka
Hiob
2018-05-31 22:52
W ubiegłym roku tez tak było. A po korekcie okazało się, że zamiast 1,8% zrobiło się 4,2%. Nie podniecajcie się. GUS i CBOS stają na głowie aby przed wyborami poprawić notowania chlebodawcy.
Pokaż wszystkie komentarze (13)