Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Inflacja niższa od oczekiwań. Ceny paliw ostro w górę

13
Podziel się:

GUS podał wstępne wyliczenia zmian cen za maj. Inflacja wyniosła 1,7 proc. To mniej niż oczekiwano. Wzrost to pochodna cen paliw, co przełożyło się na inne produkty.

Za 100 zł kupimy już o 1,7 proc. mniej niż rok temu
Za 100 zł kupimy już o 1,7 proc. mniej niż rok temu (WP.PL/Krzysztof Hawrot)

GUS podał wstępne wyliczenia zmian cen za maj. Inflacja wyniosła 1,7 proc. To mniej niż oczekiwano. Wzrost to pochodna cen paliw.

Po zaskakująco mocnym spadku inflacji w marcu, w kwietniu mieliśmy sytuację odwrotną, która pogłębiła się jeszcze w maju. W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,1 proc., a w skali roku w tempie 1,7 proc. - podał GUS w środę. To mniej niż oczekiwali analitycy - średnia ich prognoz wskazywała na 1,9 proc. wzrostu wskaźnika CPI.

Głównym motorem wzrostu cen były paliwa. Olej napędowy zdrożał o 3,3 proc. od marca, a benzyna o 2,8 proc. Rajd cen w górę zresztą na kwietniu się nie zatrzymał, co widzimy po cenach powyżej 5 zł za litr, obowiązujących już na większości stacji.

Spadek kursu złotego odbił się natychmiast na cenach odzieży i obuwia, które dotychczas trzymały inflację w ryzach. Teraz te produkty zdrożały o odpowiednio 2,4 i 4,2 proc. w porównaniu z marcem. Rok do roku nadal jednak są tańsze o 5,2 i 1,9 proc.

Zobacz także: Zobacz też: Polsce nie grozi wysyp galerii handlowych

Zmiany wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w ostatnich 10 latach

Największy wpływ na wzrost cen miały paliwa. Trzeba było za nie płacić o 9 proc. więcej niż rok temu i 5,4 proc. więcej niż przed miesiącem.

1,7 proc. inflacji to ruch w górę, ale nadal daleko od celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. Wskaźnik jest od kwietnia w paśmie "dopuszczalnych odchyleń" NBP +/- 1 proc. Groźba podwyższenia stóp procentowych, a więc i wyższych kosztów spłat kredytów, nadal jest jednak odległa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
gawiedż?
5 lata temu
Cóż to za statystyka? Jak można wyliczać inflację bez cen ropy ,która rzutuje na każdy koszyk zakupowy,a gdzie ceny leków ,które są ciągle windowane w górę.Jestem tym 'BOGATYM" EMERYTEM ",który ma największy dochód tzn; 16008 zł. /m-ąc. !!!po 40 latach pracy !!! Po czynszach ,mediach ,lekach proszę mi poradzić jak łatac na jedzenie ,środki czystościowe czy przysłowiowe skarpety?I jak się to ma do statystyk ?????
qwerty
5 lata temu
cena z 4,40 za litr na 5,20 to ma być 2,8% podwyżki?? coś ruska ta matematyka
Hiob
5 lata temu
W ubiegłym roku tez tak było. A po korekcie okazało się, że zamiast 1,8% zrobiło się 4,2%. Nie podniecajcie się. GUS i CBOS stają na głowie aby przed wyborami poprawić notowania chlebodawcy.
koko
5 lata temu
GUS przeciez jest instytucja panstwowa, wynik robi wg polecen rzadu. Chca miec premie i podwyzki, a prezes tez pewnie "fachowiec "partyjny. Kalkulatora umie uzywac, a to wystarczy.
yaro
5 lata temu
Jak można podać wartość inflacji za maj 30 maja? Dziś właśnie jest 30 maja.