Notowania

ceny
30.05.2018 10:00

Inflacja niższa od oczekiwań. Ceny paliw ostro w górę

GUS podał wstępne wyliczenia zmian cen za maj. Inflacja wyniosła 1,7 proc. To mniej niż oczekiwano. Wzrost to pochodna cen paliw, co przełożyło się na inne produkty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL/Krzysztof Hawrot)
Za 100 zł kupimy już o 1,7 proc. mniej niż rok temu

GUS podał wstępne wyliczenia zmian cen za maj. Inflacja wyniosła 1,7 proc. To mniej niż oczekiwano. Wzrost to pochodna cen paliw.

Po zaskakująco mocnym spadku inflacji w marcu, w kwietniu mieliśmy sytuację odwrotną, która pogłębiła się jeszcze w maju. W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,1 proc., a w skali roku w tempie 1,7 proc. - podał GUS w środę. To mniej niż oczekiwali analitycy - średnia ich prognoz wskazywała na 1,9 proc. wzrostu wskaźnika CPI.

Głównym motorem wzrostu cen były paliwa. Olej napędowy zdrożał o 3,3 proc. od marca, a benzyna o 2,8 proc. Rajd cen w górę zresztą na kwietniu się nie zatrzymał, co widzimy po cenach powyżej 5 zł za litr, obowiązujących już na większości stacji.

Spadek kursu złotego odbił się natychmiast na cenach odzieży i obuwia, które dotychczas trzymały inflację w ryzach. Teraz te produkty zdrożały o odpowiednio 2,4 i 4,2 proc. w porównaniu z marcem. Rok do roku nadal jednak są tańsze o 5,2 i 1,9 proc.

Zobacz też: Polsce nie grozi wysyp galerii handlowych

Zmiany wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w ostatnich 10 latach

Największy wpływ na wzrost cen miały paliwa. Trzeba było za nie płacić o 9 proc. więcej niż rok temu i 5,4 proc. więcej niż przed miesiącem.

1,7 proc. inflacji to ruch w górę, ale nadal daleko od celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. Wskaźnik jest od kwietnia w paśmie "dopuszczalnych odchyleń" NBP +/- 1 proc. Groźba podwyższenia stóp procentowych, a więc i wyższych kosztów spłat kredytów, nadal jest jednak odległa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny, inflacja, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2018

KonsumentCo za mydlenie oczu! Drastycznie wzrosła cena: jaj, masła, jabłek i oczywiście benzyny. Inne ceny też wzrosły i to więcej niż GUS podaje. To żenująca … Czytaj całość

30-05-2018

KaczystanWiadomo było że jak wejdzie 500 + to wszystko pójdzie w górę

30-05-2018

waldek500+ dadzą a 700+ VAT zabiorą i niech się gawiedź oraz wyznawca PISu cieszy.

Rozwiń komentarze (13)