Notowania

inflacja
15-05-2018 (10:32)

Masło przestało tanieć. Inflacja w górę

GUS podał szczegółowe wyliczenia cen w sklepach za kwiecień. Potwierdziło się, że inflacja roczna wyniosła 1,6 proc. Głównie przez paliwa. Przestało tanieć masło, a tylko nieznacznie w dół poszły ceny jaj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Igor Bukhlin)
W ślad za cenami paliw więcej płacimy też w sklepach

Po zaskakująco mocnym spadku inflacji w marcu, w kwietniu sytuację mamy odwrotną. W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,5 proc., a w skali roku w tempie 1,6 proc. - GUS potwierdził we wtorek swoje wstępne wyliczenia. Podano także dane o poszczególnych produktach.

I tak, głównym motorem wzrostu cen były paliwa. Olej napędowy zdrożał o 3,3 proc. od marca, a benzyna o 2,8 proc. Rajd cen w górę zresztą na kwietniu się nie zatrzymał, co widzimy po cenach powyżej 5 zł za litr, obowiązujących już na większości stacji.

Spadek kursu złotego odbił się natychmiast na cenach odzieży i obuwia, które dotychczas trzymały inflację w ryzach. Teraz te produkty zdrożały o odpowiednio 2,4 i 4,2 proc. w porównaniu z marcem. Rok do roku nadal jednak są tańsze o 5,2 i 1,9 proc.

Zobacz też: Zakaz sprzedaży alkoholu po 22. "To nie jest dobry pomysł"

Rozczarowało masło, które pięknie wracało w poprzednich miesiącach do cen sprzed podwyżek. Okazuje się, że chwilowo taniej nie będzie, bo ceny były wyższe o 0,3 proc. w zestawieniu z marcem. W skali roku poszły w górę o 23,2 proc.

Drugi z głośnych medialnie drożejących produktów - jaja - był w kwietniu o 1,4 proc. tańszy niż w marcu, ale płaciliśmy za niego o 35,1 proc. więcej niż w kwietniu 2017 r.

Nieznacznie w skali miesiąca staniało mięso - bardziej drobiowe, niż wieprzowe. W skali roku to pierwsze jest jednak droższe o aż 5,2 proc., podczas gdy wieprzowina tylko o 2 proc. Drożały też w kwietniu warzywa - o 2,7 proc. od marca. W skali roku ich ceny jednak prawie się nie zmieniły.

W marcu inflacja wynosiła 1,3 proc., w lutym - 1,4 proc., a w styczniu - 1,9 proc. Jak widać, przerwana została seria spadkowa. Wskaźnik malał przedtem aż od listopada, gdy wynosił 2,5 proc.

Zmiany wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w ostatnich 10 latach

1,6 proc. inflacji to ruch w górę, ale nadal daleko od celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. Po dwóch miesiącach przerwy wskaźnik znalazł się jednak w paśmie "dopuszczalnych odchyleń" NBP +/- 1 proc. Groźba podwyższenia stóp procentowych, a więc i wyższych kosztów spłat kredytów, nadal jest jednak odległa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inflacja, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2018

Mango500+ niedługo nie wystarczy,tak sie kończy rodawnictwo ,myśleliście ze bedzie inaczej ? Daliście sie omamić dojnej zmianie

15-05-2018

wskaźnik"Wskaźniki". Od 2016 rośną nam ceny co miesiąć o 1.6%.

15-05-2018

jerzy...a miało być tak tanio, aby poprawić życie biedaków. Ja tez miałem taka nadzieję, dlatego głosowałem na PIS i zostałem oszukany. Juz nigdy takiego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)

Wybrane dla Ciebie