Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce. Najnowsze dane GUS

0
Podziel się:

Ceny spadają w ujęciu rocznym już 22 miesiąc z rzędu.

Inflacja w Polsce. Najnowsze dane GUS
(ŁUKASZ OSTALSKI/REPORTER)

Ceny spadły w kwietniu średnio w tempie 1,1 proc. porównując rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny we wstępnym szacunku. Tak więc licznik dla deflacji bije - taki stan utrzymuje się nieprzerwanie od lipca 2014 roku.

To już 22 miesiąc z deflacją w Polsce. Chociaż względem marca ceny lekko podskoczyły do góry (o 0,3 proc.), najnowszy odczyt GUS wskazuje, że w kwietniu wyniosła ona 1,1 proc.

Zamiast zapowiadanego wyhamowania spadku cen, o którym ekonomiści mówili już wiele miesięcy temu, mamy do czynienia z coraz niższymi wartościami. Przypomnijmy, że w marcu ceny spadły o 0,9 proc.

Mimo że analitycy spodziewali się pogłębienia deflacji, liczyli na spadek cen w mniejszej skali. Średnia ostatnich prognoz sugerowała dokładnie 1-proc. deflację. Wynik jest o 0,1 pkt. proc. wyższy. Ostatni raz na takim poziomie wskaźnik był dokładnie rok temu.

Inflacja w Polsce na przestrzeni ostatnich 5 lat

"W kierunku wyższej inflacji z jednej strony oddziałują rosnące ostatnio ceny paliw, z drugiej strony ten efekt jest kompensowany poprzez m.in. obniżenie taryfy gazowej" - zauważają analitycy PKO BP w porannym komentarzu rynkowym. Według nich, w pozostałych kategoriach koszyka inflacyjnego nie widać, aby dynamika cen miała rosnąć szybciej od wzorca sezonowego.

Nic nie wskazuje na to, by ceny zaczęły szybko iść w górę. "Do sierpnia 2016 roku wskaźnik inflacji w ujęciu rocznym powinien kształtować się w pobliżu 1 proc. z niewielkim odchyleniami, a dodatni odczyt teoretycznie będzie możliwy do osiągnięcia dopiero pod koniec roku" - czytamy w komentarzu PKO BP.

Najnowsze dane za kwiecień są wstępne i mogą się jeszcze zmienić. Dane ostateczne w tym zakresie zostaną opublikowane przez GUS zgodnie z harmonogramem 12 maja.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli popularna inflacja, to podstawowa miara zmiany cen w kraju. Obliczany jest on w oparciu o badania cen reprezentantów towarów i usług konsumpcyjnych na rynku detalicznym. Poszczególnym towarom przypisywane są określone wagi opracowane na podstawie struktury wydatków gospodarstw domowych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)