Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inflacja w Polsce. Najnowsze dane GUS

Ze spadkiem cen rok do roku, czyli deflacją, mamy do czynienia w Polsce już ponad 2 lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(stokkete/Fotolia)

Ceny w lipcu spadły przeciętnie o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku oszczędności wynoszą około 0,9 proc. Z deflacją mamy do czynienia już od ponad 2 lat.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2016, w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,3 proc. W tym towarów - o 0,7 proc., przy wzroście cen usług - o 0,5 proc.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 1 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,1 proc.). Podwyżki można zaobserwować w odniesieniu do opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 1,5 proc.) oraz związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.) - wskazuje GUS w raporcie.

Wskaźnik inflacji w Polsce na przestrzeni ostatnich 3 lat

Ceny żywności obniżyły się w lipcu w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,1 proc. Najbardziej potaniały warzywa (o 11,6 proc.) i owoce (o 1,7 proc.). Mniej niż w czerwcu konsumenci płacili za mąkę (o 0,4 proc.) oraz pieczywo (o 0,1 proc.). Ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

W lipcu podrożało za to mięso (przeciętnie o 1,1 proc., w tym mięso wieprzowe - o 2,7 proc., mięso drobiowe - o 0,8 proc., wędliny - o 0,7 proc., przy cenach mięsa wołowego i cielęcego utrzymujących się na tym samym poziomie co w czerwcu). Podrożały także ryby i owoce morza (o 0,9 proc.), ryż (o 0,7 proc.) oraz makarony (o 0,6 proc.). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili również za czekoladę (o 0,5 proc.).

Ceny napojów bezalkoholowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Za to alkohole potaniały średnio o 0,1 proc. Ceny wyrobów tytoniowych wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 proc.

W lipcu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,8 proc., a odzieży - o 3 proc.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły przeciętnie o 0,1 proc. Wzrosły ceny energii elektrycznej - o 0,5 proc. Mniej niż w czerwcu konsumenci płacili za gaz (o 0,7 proc.) i opał (o 0,1 proc.).

W lipcu br. obniżyły się opłaty związane ze zdrowiem. Mniej niż przed miesiącem płacono za wyroby farmaceutyczne (o 0,4 proc.). Ceny w zakresie transportu były niższe niż w czerwcu o 0,2 proc., głównie w wyniku niższych cen paliw (przeciętnie o 1,2 proc., w tym benzyny - o 1,4 proc., oleju napędowego - o 1,1 proc., przy wzroście cen gazu ciekłego - o 0,3 proc.).

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w lipcu wzrosły o 1,5 proc. Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 5 proc., w tym za granicą - o 8,4 proc., a w kraju - o 1,3 proc.).

Ze spadkiem cen rok do roku, czyli deflacją, mamy do czynienia w Polsce już ponad 2 lata. Od kwietnia jednak systematycznie zmniejszała się jej dynamika. Czyżby wkrótce ceny znowu miały zacząć rosnąć? Według lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego ceny żywności w 2017 roku pójdą w górę o około 2 proc., a energii o 2,6 proc.

Tagi: inflacja w polsce, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2016

AlukamDeflacja muzgu w ZUS jak zwykle dla rządzących.zwykły burak czerwony w zeszłym roku kosztował 0,99zł w tym roku 2zł jest deflacja czy nie głupi … Czytaj całość

12-08-2016

aaaaawszystko drożeje !! niech rząd wprowadza dalej swoje programy :(

12-08-2016

WetGUS i ZUS jedno krętactwo PiS

Rozwiń komentarze (10)