Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inflacja idzie w górę. Przez paliwa

0
Podziel się

Eksperci uważają jednak, że w drugiej połowie roku stopa inflacji zacznie spadać.

Inflacja idzie w górę. Przez paliwa
(kalleboo/CC/Flickr)
bEhElLWt

**Oczekiwana przez osoby prywatne średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniosła w lutym 3,2 proc. wobec 3,0 proc. w styczniu - poinformował Narodowy Bank Polski.

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka powiedział, że należy oczekiwać dalszego wzrostu wskaźnika CPI (indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych) w najbliższych miesiącach w granicach 3,2-4 proc. Jego zdaniem, jest szansa, że wskaźnik ten nie przekroczy 4 proc.

Gomułka zwrócił uwagę na wysokie ceny surowców. Ekspert spodziewa się wzrostu tych cen w najbliższych miesiącach. - _ W drugiej połowie roku i później powinniśmy mieć raczej spadek stopy inflacji. Wszystko zależy od tego, co będzie się działo na rynkach światowych _ - dodał.

bEhElLWv

Zdaniem głównej ekonomistki PKPP Lewiatan dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, wzrost inflacji w najbliższych miesiącach może przekroczyć 4 proc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97437.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/sprzedaz;detaliczna;w;gore;pawlak;sie;cieszy,118,0,776822.html) Sprzedaż detaliczna w górę. Pawlak się cieszy
- _ W najbliższych tygodniach wskaźnik inflacji będą podbijały coraz droższe paliwa. Gwałtowny wzrost cen ropy naftowej na rynkach światowych już daje się odczuć na stacjach benzynowych, gdzie cena benzyny idzie w górę. Sytuacja w krajach - eksporterach ropy naftowej nie rokuje stabilności, co na pewno wpłynie na utrzymanie się wysokich cen ropy naftowej w 2011 roku _ - podkreśliła ekspertka.

Starczewska-Krzysztoszek oceniła, że inflacja będzie też rosła ze względu na wzrost cen żywności, co odczują szczególnie gospodarstwa domowe. Według niej, wzrost cen żywności i paliw może się przełożyć na osłabienie popytu konsumpcyjnego, który do tej pory _ ciągnął _ gospodarkę.

Oceniła, że wzrost oczekiwań inflacyjnych nie powinien jednak skłonić członków Rady Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp procentowych na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu. - _ Członkowie Rady będą zapewne chcieli najpierw zobaczyć analizy pokazujące wpływ oczekiwań inflacyjnych na wzrost kosztów pracy _ - podkreśliła.

bEhElLWB
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t113391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/nowe;dane;o;inflacji;w;eurolandzie,206,0,785614.html) Nowe dane o inflacji w eurolandzie Inflacja w strefie euro wyniosła w styczniu 2011 r., w ujęciu rok do roku, 2,3 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t86753.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/mniej;polakow;spodziewa;sie;wzrostu;cen,19,0,784403.html) Mniej Polaków spodziewa się wzrostu cen Lutowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że spadła liczba osób oczekujących wzrostu inflacji w porównaniu do stycznia - podał Ipsos.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t129391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;optymistycznie;prognoza;pkb,157,0,783773.html) Rząd optymistycznie. Prognoza PKB Resort gospodarki szacuje, że stopa bezrobocia na koniec roku spadnie do 10,5 proc.
bEhElLWW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)