Notowania

inflacja w polsce
13.05.2011 16:59

"Inflacja nas nie zaskoczyła. Będzie maleć"

Jeżeli w kolejnych miesiącach nie wystąpią szoki podażowe oraz na rynku nowalijek, to od czerwca wskaźnik roczny inflacji powinien zacząć obniżać się - twierdzi Ministerstwo Finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cuttlefish/CC/Flickr)

Jeżeli w kolejnych miesiącach nie wystąpią szoki podażowe oraz na rynku nowalijek, to od czerwca wskaźnik roczny inflacji powinien zacząć obniżać się - stwierdził Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki MF.

- _ Jeśli nie wystąpią szoki podażowe oraz szoki na tzw. rynku nowalijek, to już w czerwcu wskaźnik roczny może zacząć się obniżać _ - powiedział Dudek. Jak dodał, odczyt danych za kwiecień był zgodny z szacunkami resortu finansów.

- _ Kwietniowe dane o CPI były zgodne z naszymi oczekiwaniami oraz oczekiwaniami rynku. Pomimo że roczny wskaźnik CPI przyspieszył, to w składowych inflacji widać kilka pozytywnych informacji. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w kwietniu rosły znacznie wolniej niż w marcu, są także poniżej średnich wartości za kwiecień z ostatnich lat. To jest pozytywny sygnał _ - podkreślił wicedyrektor departamentu w Ministerstwie Finansów.

GUS podał dzisiaj, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 4,5 proc. w stosunku do kwietnia 2010 roku, a w porównaniu z marcem 2011 r. wzrosły o 0,5 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bruksela;i;mfw;sceptyczne;nowe;prognozy;dla;polski,152,0,828824.html) Bruksela i MFW sceptyczne. Nowe prognozy dla Polski Komisja Europejska i Fundusz szacują, że deficyt finansów publicznych nie spadnie tak bardzo, jak prognozuje rząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t113391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/prognozy;dla;inflacji;nadal;niepokoja,115,0,811635.html) Prognozy dla inflacji nadal niepokoją Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w kwietniu wzrósł ponownie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t113201.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/mf;wzrost;vat;nieznacznie;podniesie;inflacje,163,0,747427.html) MF: Wzrost VAT nieznacznie podniesie inflację Resort Finansów twierdzi, że inflacja wzrośnie o maksymalnie 0,3 procent.
Tagi: inflacja w polsce, inflacja, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz