Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja
14.05.2010 14:10

Inflacja nieznacznie powyżej oczekiwań

Inflacja w kwietniu wzrosła o 2,4 proc., wobec oczekiwanych 2,2 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nruboc/Dreamstime)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,4 procent, podał Główny Urząd Statystyczny.

Dwunastu ankietowanych ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w kwietniu 2,2 proc. rok do roku. Prognozy oscylowały w wąskim przedziale 2,1 proc. a 2,3 proc., przy średniej na poziomie 2,22 procent. Natomiast resort finansów szacował kwietniowy poziom wskaźnika inflacji na 2,3 procent.

O 17 proc. w ujęciu rocznym wzrosły ceny paliw, o 8,4 proc. ceny transportu, a o 7,2 proc. podrożały napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe.

- _ W kolejnych miesiącach należy spodziewać się dalszego spadku inflacji, choć nie tak dynamicznego jak do tej pory. Spodziewamy się, iż roczny CPI będzie najniższy w lipcu (1,4-1,6 proc.), a w kolejnych miesiącach będzie powoli wzrastać _ - prognozuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.

Tagi: inflacja, ceny towarów i usług konsumpcyjnych, cpi, gus, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz