Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inflacja zagraża wprowadzeniu euro

0
Podziel się:

Kryterium inflacyjne UE Polska będzie spełniać ponownie dopiero pod koniec 2009 roku.

Inflacja zagraża wprowadzeniu euro
(PAP/ Bartłomiej Zborowski)

Inflacja w Polsce powinna spadać pod koniec tego roku, ale obecnie już się ustabilizowała. Choć nie jest pewne czy - ze względu na wzrost tego wskaźnika także w strefie euro - Polska już przestała spełniać inflacyjne kryterium konwergencji, resort oczekuje, że ponownie będziemy spełniać to kryterium pod koniec 2009 roku - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

- _ Wydaje się, że obecnie inflacja ustabilizowała się, ale niestety na wysokim poziomie. To jest sytuacja, która nas niepokoi _ - mówi minister Rostowski. Jednak również w strefie euro inflacja stale rośnie i wcale nie jest pewne, że już teraz przestaniemy spełniać inflacyjne kryterium konwergencji.

- _ My jednak zakładamy, że przestaniemy je spełniać, ale przy zdeterminowanej polityce rządu i banku centralnego, będziemy znów je spełniać pod koniec 2009 roku _ - podkreślił minister.

W lutym inflacja konsumencka CPI wyniosła 4,2% rok do roku wobec 4,0% w styczniu. Resort finansów podał w poniedziałek, że prognozuje spadek tego wskaźnika do 4,1% w marcu.

Kryterium z Maastricht dotyczące inflacji zakłada, tempo wzrostu cen w kraju ubiegającym się o członkostwo w unii monetarnej nie może przekraczać w 12-miesięcznym okresie referencyjnym o więcej niż 1,5 pkt proc. średniej inflacji w trzech krajach UE o najniższym poziomie tego wskaźnika.

Według ostatnich szacunków Eurostatu, wzrost zharmonizowanego indeksu cen konsumenckich (HICP) wyniósł strefie euro w marcu 3,5% w skali roku, wobec 3,3% w lutym. W Polsce inflacja HICP wyniosła w lutym 4,6%, zaś najniższą inflację w UE zanotowały wówczas: Holandia (2,0%) oraz Niemcy, Portugalia i Szwecja (2,9%).

W przyjętej niedawno aktualizacji programu konwergencji resort podał, że przy założeniu braku szoków podażowych, w II połowie 2008 roku można oczekiwać stopniowego zmniejszania się inflacji, natomiast do celu banku centralnego (2,5%) inflacja powróci w 2010 roku, w wyniku prowadzonej bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej i stabilizacji cen podstawowych artykułów rolnych.

Zgodnie z zapowiedziami, w programie konwergencji zapisano poziom średniorocznej inflacji HICP na ten rok na 3,5% wobec 2,5% w 2007 roku.

Lutowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że inflacji trwale ustabilizowanej w okolicach 2,5 proc. celu można oczekiwać w 2010 roku. Według centralnej ścieżki projekcji inflacji, w 2008 roku inflacja średnioroczna ma wynieść 4,2%, w 2009 roku - 3,7%, a w 2010 roku - 3,5%.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)