Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja zaskoczyła wszystkich. Ceny galopują w górę

0
Podziel się:

Ekonomista Ryszard Petru uważa, że najbardziej niepokoją ceny ubrań i obuwia.

Inflacja zaskoczyła wszystkich. Ceny galopują w górę
(media.grupabrebanku.pl)

GUS-owskie dane o inflacji zaniepokoiły ekonomistów. Uważają oni, że stoimy przed poważnym zagrożeniem spirali inflacyjnej**. GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 4,3 proc. rok do roku, a o 0,9 proc. w stosunku do lutego 2011 r. To więcej niż przewidywano.


_ - WPolsce nikt chyba nie spodziewał się takiego wysokiego wzrostu inflacji. Bardzo wysoki wzrost cen głównie spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi, czyli wzrostem cen żywności i cen paliw - wyjaśnia ekonomista. - To, co niepokoi to bardzo istotny wzrost cen ubrań i obuwia. To czyni inflację znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP, przekroczyła już psychologiczny poziom 4 proc., co "bije po oczach". _

Według niego jest to problem globalny, z którym musimy jednak poradzić sobie lokalnie. Petru tłumaczy, że jedynym skutecznym sposobem walki z inflacją w krótkim okresie czasu jest umacnianie się złotego._ - Rząd ma bardzo ograniczone możliwości, by zbijać inflację cen żywności i ropy naftowej. Jedynym więc mechanizmem jest mechanizm kursowy - wyjaśnia. _

- _ Wczorajsze dane o inflacji w marcu zwiększają prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w maju _ - twierdzi ekonomista BZ WBK Maciej Reluga. Uważa, że podwyżka stóp procentowych może być wyższa niż o ćwierć punktu procentowego. Ekspert dodaje jednak, że decyzje Rady Polityki Pieniężnej w najbliższej przyszłości nie zahamują raczej tempa wzrostu cen.

- _ Inflacja spowodowana jest czynnikami od nas niezależnymi: wysokie ceny surowców i żywności na świecie. Może dojść jednak do nakręcenia spirali płacowo-cenowej. Wzrost cen może powodować wzrost płac, wzrost płac może powodować większy popyt, a ten z kolei generuje wyższe ceny _- tłumaczy Reluga.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t128814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;nie;liczmy;na;tansza;zywnosc,191,0,752063.html) Sawicki: Nie liczmy na tańszą żywność Minister rolnictwa uważa, że powodzie odbiją się na tegorocznych plonach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pierwszy;raz;od;8;miesiecy;tanieje;zywnosc,107,0,811883.html) Pierwszy raz od 8 miesięcy tanieje żywność Minister rolnictwa Marek Sawicki mówi, że trudno na razie powiedzieć, czy to koniec cyklu gwałtownych podwyżek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fatalne;dane;o;inflacji;ceny;rosna;duzo;szybciej;od;prognoz,158,0,811678.html) Fatalne dane o inflacji. Ceny rosną dużo szybciej od prognoz Inflacja przekroczyła 4 procent. Dla Rady Polityki Pieniężnej może to być sygnał do kolejnej podwyżki stóp procentowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)