Notowania

ryanair
12-10-2018 (09:40)

Inspekcja pracy w Ryanairze. Interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich

Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła właśnie kontrolę w Ryanairze. Chodzi przede wszystkim o formę zatrudnienia personelu pokładowego. Inspektorom, zaalarmowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, nie podoba się, że polscy pracownicy linii będą musieli przejść na samozatrudnienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com/Domena publiczna)
We wtorek inspektorzy pracy weszli do Ryanaira. Będą sprawdzać sposób zatrudniania personelu pokładowego

Rzecznik Adam Bodnar na sytuację w jednej z najpopularniejszych linii lotniczych zwrócił uwagę na początku października.

"Z doniesień prasowych wynika, że od października br. nowe kontrakty mają być zawierane między Ryanair Sun (firma charterowa w portfelu Ryanair) a stewardesami i stewardami - po założeniu przez nich działalności gospodarczej prowadzonej na własny rachunek. W wyniku zmiany dotychczasowi pracownicy Ryanair uzyskają status jego kontrahentów. Zmiana ta (odwołująca się prawdopodobnie do doświadczeń PLL LOT), doprowadzi do znacznego pogorszenia dotychczasowych warunków zatrudnienia. Dlatego Adam Bodnar zwrócił się o zbadanie sprawy do Wiesława Łyszczyka, głównego inspektora pracy" - czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zobacz także: Ryanair bez tajemnic

Teraz portal tvn24bis.pl donosi, że kontrola rozpoczęła się we wtorek. Poinformowała o tym rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska. - Jak długo potrwa, to się okaże w trakcie. O jej wynikach poinformujemy dopiero po zakończeniu prowadzonych czynności przez inspektorów - podkreśliła Rutkowska w rozmowie z portalem.

Przedstawicielka Ryanaira w Polsce Olga Pawlonka zapewnia, że nie może być mowy o "zamianie umowy o pracę na samozatrudnienie". Choć przyznaje, że pracownicy muszą przygotować się na zmiany ze względu na likwidację baz spółki nad Wisłą, zaplanowaną na koniec tego roku. Od przyszłego roku z Polski latać będą samoloty mające swoją bazę za granicą.

- Ryanair zaoferował swoim załogom pokładowym w Polsce możliwość transferu do brytyjskich i niemieckich baz, bez zmian w umowach o pracę - poinformowała Pawlonka.

Ci, którzy nie chcą się przenosić, będą zatrudnieni przez spółkę RyanairSun. A tam w grę wchodzi już tylko samozatrudnienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ryanair, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2018

kazik64a PLL LOT też zatrudniają na samozatrudnieniu . W czym problem ? Nasi są dobrzy a obcy nas wykorzystują . Ot PISowskie myślenie Jak Kali ukraść krowę … Czytaj całość

12-10-2018

asdfWskutek robotyzacji, innowacji technicznych i rozwoju cywilizacji każdy na planecie Ziemia powinien pracować 26 dni w roku , które sam sobie wybiera … Czytaj całość

12-10-2018

Kalesonowy superbohaterPilot dowolnego statku powietrznego w ogóle nie powinien mieć możliwości zawarcia prawnie skutecznej umowy o pracę, ponieważ w czasie pełnienia … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)