Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inspekcja pracy w Ryanairze. Interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich

Inspekcja pracy w Ryanairze. Interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich

We wtorek inspektorzy pracy weszli do Ryanaira. Będą sprawdzać sposób zatrudniania personelu pokładowego Fot. Pixabay.com/Domena publiczna
We wtorek inspektorzy pracy weszli do Ryanaira. Będą sprawdzać sposób zatrudniania personelu pokładowego
Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła właśnie kontrolę w Ryanairze. Chodzi przede wszystkim o formę zatrudnienia personelu pokładowego. Inspektorom, zaalarmowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, nie podoba się, że polscy pracownicy linii będą musieli przejść na samozatrudnienie.

Rzecznik Adam Bodnar na sytuację w jednej z najpopularniejszych linii lotniczych zwrócił uwagę na początku października.

"Z doniesień prasowych wynika, że od października br. nowe kontrakty mają być zawierane między Ryanair Sun (firma charterowa w portfelu Ryanair) a stewardesami i stewardami - po założeniu przez nich działalności gospodarczej prowadzonej na własny rachunek. W wyniku zmiany dotychczasowi pracownicy Ryanair uzyskają status jego kontrahentów. Zmiana ta (odwołująca się prawdopodobnie do doświadczeń PLL LOT), doprowadzi do znacznego pogorszenia dotychczasowych warunków zatrudnienia. Dlatego Adam Bodnar zwrócił się o zbadanie sprawy do Wiesława Łyszczyka, głównego inspektora pracy" - czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zobacz także: Ryanair bez tajemnic

O kontroli informowaliśmy w czwartek wieczorem, ale nie były jeszcze znane jej szczegóły.

Teraz portal tvn24bis.pl donosi, że kontrola rozpoczęła się we wtorek. Poinformowała o tym rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska. - Jak długo potrwa, to się okaże w trakcie. O jej wynikach poinformujemy dopiero po zakończeniu prowadzonych czynności przez inspektorów - podkreśliła Rutkowska w rozmowie z portalem.

Przedstawicielka Ryanaira w Polsce Olga Pawlonka zapewnia, że nie może być mowy o "zamianie umowy o pracę na samozatrudnienie". Choć przyznaje, że pracownicy muszą przygotować się na zmiany ze względu na likwidację baz spółki nad Wisłą, zaplanowaną na koniec tego roku. Od przyszłego roku z Polski latać będą samoloty mające swoją bazę za granicą.

- Ryanair zaoferował swoim załogom pokładowym w Polsce możliwość transferu do brytyjskich i niemieckich baz, bez zmian w umowach o pracę - poinformowała Pawlonka.

Ci, którzy nie chcą się przenosić, będą zatrudnieni przez spółkę RyanairSun. A tam w grę wchodzi już tylko samozatrudnienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
asdf
2018-10-12 10:47
Wskutek robotyzacji, innowacji technicznych i rozwoju cywilizacji każdy na planecie Ziemia powinien pracować 26 dni w roku , które sam sobie wybiera a reszta dni to urlop płatny. I tak by było gdyby nie "inwestycje" w zbrojenia, w wojny , kosmos, walkę z wymyślonymi zagrożeniami ( np. ociepleniem) i niesprawiedliwym podziałem majątku i zysku z pracy....
Niesprawiedliwość najbardziej jest widoczna w krajach kolonialnych ..takich jak Polska...gdzie wykształcony i uczciwie pracujący człowiek zdechł by z głodu razem z rodziną, gdyby nie pracował po 300 godzin miesięcznie, pracował na dwa etaty lub nie dorabiał w szarej strefie.....
Kalesonowy superbohater
2018-10-12 10:28
Pilot dowolnego statku powietrznego w ogóle nie powinien mieć możliwości zawarcia prawnie skutecznej umowy o pracę, ponieważ w czasie pełnienia obowiązków służbowych jego działania nie mogą być ograniczane zasadą podległości służbowej (np. kolizja z art 100 § 1 Kodeksu pracy). Rodziłoby to oczywistą sprzeczność.
kazik64
2018-10-12 10:03
a PLL LOT też zatrudniają na samozatrudnieniu . W czym problem ? Nasi są dobrzy a obcy nas wykorzystują . Ot PISowskie myślenie Jak Kali ukraść krowę to OK ale jak Kalemu to źle
Pokaż wszystkie komentarze (5)