Notowania

Inspekcja pracy kontroluje Ryanair Sun. Spółka przejmie rejsowe loty tanich linii

Inspektorzy pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy wszczęli kontrolę w spółce Ryanair Sun, która ma przejąć w Polsce realizację rozkładowych rejsów największej taniej linii lotniczej w Europie - dowiedział się Business Insider Polska. Szczegóły kontroli nie są znane.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilka dni temu o kontrolę PiP w Ryanair Sun apelował też Rzecznik Praw Obywatelskich - informuje Business Insider Polska.

Kontrola jest wynikiem zapowiedzi, że od 1 stycznia 2019 r. polskie załogi mają przejść na samozatrudnienie i podpisać umowy B2B ze spółką Warsaw Aviation. Zastąpi ona firmę Ryanair DAC na rynku polskim. Jej prezesem jest Michał Kaczmarzyk, który szefuje też czarterowej linii Ryanair Sun zarejestrowanej w Polsce.

W rezultacie pracownicy będą podlegali regulacjom polskim, a nie jak dotychczas – irlandzkim.

*Przez Brexit będą problemy z lotami Ryanair? *

Portal "Rynek Lotniczy" donosi, że dla Ryanair DAC i dwóch agencji pracuje około 400 pracowników i większość z nich ma etaty.

Część pilotów domaga się zawierania umów o pracę w oparciu o przepisy krajowe, a nie irlandzkie, lecz są i przeciwnicy tej zmiany.

– Wyliczyliśmy, że aby nadal mieć świadczenia emerytalne na poziomie tych, oferowanych nam w Irlandii, musielibyśmy płacić ZUS-owi w Polsce miesięcznie 5 tys. zł – mówi Justyna Boczkur, przewodnicząca związku zawodowego CWR Poland, w rozmowie z "Rynkiem Lotniczym".

Powodów do niezadowolenia załogi Ryanaira mają na tyle dużo, że we wrześniu dwukrotnie strajkowały, domagając się podwyżek płac i poprawy warunków pracy zgodnie z ustawodawstwem danego kraju. Business Insider przypomina, że 28 września strajk zorganizowany w sześciu krajach europejskich (Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Portugalii i Włoch) dotknął ponad 40 tysięcy pasażerów. Wcześniejszy protest miał miejsce 12 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: ryanair, państwowa inspekcja pracy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2018

Marco PoloKolchoz a nie linie lotnicze... wysyłką jak to na Wyspach czy UK czy Irlandia. Brak słów już sobie Rayan nic nie robi wprowadza tak absurdalne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)