Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inspekcja środowiska rozpoczęła kontrole w sprawie śmieci

0
Podziel się:

W Polsce jest jednak kilkanaście gmin, które nie chcą się podporządkować nowemu prawu i nie rozpisały jeszcze nawet przetargów. Grożą im ogromne kary.

Inspekcja środowiska rozpoczęła kontrole w sprawie śmieci
(Jacek Dominski/REPORTER)

Ruszyły kontrole samorządów w całej Polsce. Kontrolerzy sprawdzają czy gminy wdrażają ustawę śmieciową. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od początku lipca to samorząd ma obowiązek odbioru odpadów od mieszkańców.

W Polsce jest jednak kilkanaście gmin, które nie chcą się podporządkować nowemu prawu i nie rozpisały jeszcze nawet przetargów. Grożą im ogromne kary.

Zastępca Głównego Inspektora Środowiska Roman Jaworski mówi, że będą one kontrolowane w pierwszej kolejności. Na początek pod lupę kontrolerów dostanie się dziesięć procent wszystkich gmin. _ - Chcemy skontrolować te gminy, które mają bardzo niskie stawki za zbieranie odpadów, albo są informacje i skargi od mieszkańców, że nie będą realizowały swoich obowiązków - _ mówi urzędnik.

Inspektorzy środowiska zapewniają, że będą bezwzględnie karać samorządowców, którzy nie chcą wypełnić zapisów ustawy śmieciowej._ _

_ - Takie gminy mogą zostać obciążone karą od dziesięciu do pięćdziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście tam gdzie jest zła wola będziemy starali się stosować maksymalne stawki kar - _ zapewnia Roman Jaworski.

W większości gmin, które nie chcą podporządkować się nowej ustawie samorządowcy nie chcą rozpisać przetargów i sami wyznaczyli firmy do odbioru śmieci. Rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek mówi, że problem dotyczy kilkunastu takich gmin.

_ - Gmin, które w ogóle nie chcą rozpisać przetargów jest w Polsce siedemnaście. Kiedy patrzy się na to co one robią to widać, że wyznaczają do odbioru odpadów po prostu spółki komunalne, które do tej pory zajmowały się wywozem śmieci. Zgodnie z prawem nie ma jednak możliwości nierozpisania przetargu - _ mówi rzecznik resortu środowiska.

Z danych ministerstwa wynika jednak, że 99 procent gmin w Polsce realizuje już obowiązki ustawowe. Spora część gmin nie rozstrzygnęła jeszcze przetargów, które zostały oprotestowane, albo rozpisane na ostatnią chwilę. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w Warszawie. Te gminy mogę jednak na razie liczyć na łagodne traktowanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto, co Polacy wiedzą o segregacji śmieci Połowa badanych uważa, że władze powinny kontrolować, czy i w jakim stopniu mieszkańcy segregują śmieci.
Korolec: Śmieci segreguję, to była wpadka Jeden z tabloidów w artykule _ Śmieciowy minister to kłamca _ pokazuje zawartość śmietnika Marcina Korolca.
"Jesteśmy gotowi na ustawę śmieciową" Wiele gmin nie zdołało zakończyć wymaganych prawem procedur, ale są przepisy przejściowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)