Notowania

elektromobilność
13.09.2018 11:44

Gigantyczna inwestycja w Nysie. Belgowie będą budować elementy do samochodów elektrycznych

Firma Umicore wybuduje w Nysie fabrykę katod do akumulatorów litowo-jonowych. To bardzo ważny element baterii do pojazdów elektrycznych. Będzie to pierwsza tego typu fabryka w Europie. Belgowie mają zainwestować niemal 1,4 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Kawka)
Fabryka Umicore w Nysie będzie pierwszą tego typu w Europie

W czwartek oficjalnie ogłoszono inwestycję.

Firma Umicorezainwestuje w Polsce ponad 1,38 mld zł. Zatrudni ponad 400 osób. W ramach inwestycji Belgów powstanie nie tylko fabryka, ale też centrum badawczo-rozwojowe na potrzeby globalne firmy. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2020 r. - Inwestycja w Nysie odegra kluczową rolę w zapewnieniu czystej mobilność w Europie - powiedział prezes Umicore Marc Grynberg.

Zadowolenia nie kryją również polskie władze. - Nowa inwestycja jest doskonałym przykładem, że nasze działania przynoszą efekty i są doceniane przez międzynarodowy biznes - mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz - Na takich inwestycjach szczególnie nam zależy. Rząd stawia na kreację i gospodarkę, która opiera się na nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie i perspektywicznych inwestycjach - dodała.

Tańszy prąd i gaz dzięki innowacjom. Zobacz wideo:

Na świecie działają dotychczas zaledwie dwie fabryki, które produkują ten element baterii do pojazdów elektrycznych. Jedna mieści się w Chinach, druga w Korei Południowej.

Umicore posiada już 59 zakładów produkcyjnych na świecie, w tym 24 w Europie. W Polsce grupa jest obecna od 1996 r., od tego czasu działa u nas zakład produkcji blach cynkowo-tytanowych. W 2016 r. firma z Belgii zdecydowała się na zlokalizowanie w Polsce zakładu produkcji katalizatorów w Nowej Rudzie. Pracuje tam 80 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: elektromobilność, transport, logistyka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-09-2018

oj bidna PLCo byloby w Polsce gdyby nie gigantycne pieniadze z zachodu ! Znowu zachodni inwestor buduje miejsca pracy dla polakow ! Gdzie polskie inwestycje ? … Czytaj całość

13-09-2018

kkkBudują bo będą tu mieli wolontariuszy za 1600zł zamiast pracowników u siebie.

13-09-2018

ArentNiech oni tą fabrykę wybudują u siebie lub w Niemczech czy Francji. Napiszcie o szczegółach. A co z ochroną środowiska ?

Rozwiń komentarze (41)