Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezes GUS: inwestycje drgnęły

Prezes GUS zaznaczył, że biorąc pod uwagę dane o PKB wyrównane sezonowo, Polska pod względem wzrostu PKB jest na czwartym miejscu w UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Prezes GUS Dominik Rozkrut uważa, że 0,8 proc. wzrost popytu inwestycyjnego w II kwartale br. jest przełamaniem dotychczasowej tendencji obserwowanej w poprzednich kwartałach i jego zdaniem można powiedzieć, że "inwestycje drgnęły".

Dominik Rozkrut zwrócił uwagę podczas czwartkowej konferencji prasowej na "bardzo istotny" wzrost popytu krajowego o 5,6 proc. - Tutaj istotnym elementem jest spożycie w sektorze gospodarstw domowych, które wzrosło o 4,9 proc. wobec 4,7 proc. w I kwartale tego roku. Widzimy, że w tym przypadku dynamiki rosną. Co cieszy, również mamy wyraźny wzrost akumulacji brutto o 11,5 proc. - powiedział.

Rozkrut zwrócił również uwagę na wzrost popytu inwestycyjnego, którego dynamika w II kwartale wyniosła 0,8 proc. - Wydaje się to niewiele, ale jest to pewne przełamanie tendencji dotychczas obserwowanej w poprzednich kwartałach. Można powiedzieć, że inwestycje drgnęły - ocenił.

Prezes GUS zaznaczył, że biorąc pod uwagę dane o PKB wyrównane sezonowo, Polska pod względem wzrostu PKB jest na czwartym miejscu w UE za Rumunią, Łotwą i Czechami. Poinformował, że przeciętna dla UE wynosi 2,3 proc. rok do roku. - U nas ta dynamika 4,4 proc. rdr jest wyraźnie wyższa niż przeciętna dla całej UE - dodał.

Zobacz także: Płaca minimalna w górę. Nowa stawka od 2018 roku

Tagi: inwestycje w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-08-2017

TomKs1W Rumunii niedawno drastycznie obniżono podatki. I gospodarka ruszyła z kopyta. Czy znowu u nas nikt nie wyciągnie z tego wniosków?

31-08-2017

stanczyli 'przyjaźń ma swoją cenę - a swoją drogą , rząd powinien ukarać bezmyślnych podpisywaczy umów ....

10-09-2017

cvqCzytam GUS ,od razy widzę pasożyty.

Rozwiń komentarze (3)