Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sławomir nowak
15.03.2012 19:23

Inwestycje kolejowe: 2 tys. przejazdów będzie bezpieczniejsze

Minister transportu zapowiedział inwestycje, które będą polegać na wymianie rozjazdów i zwiększeniu bezpieczeństwa na przejazdach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Sławomir Nowak, minister transportu zapowiedział, że sprawy bezpieczeństwa w transporcie kolejowym to rzecz priorytetowa dla rządu. Minister przedstawił w Sejmie informację rządu na temat stanu bezpieczeństwa obywateli w transporcie kolejowym oraz powodów opóźniających się inwestycji drogowych i kolejowych.

Aktualizacja 20:13

Minister przypomniał, że rząd PO-PSL przeznaczył w latach 2007-11 na kolej około 12 mld zł, podczas gdy rząd PiS przekazał na ten cel 3,7 mld zł.

Szef resortu transportu powiedział, że poza wieloletnim programem dużych inwestycji kolejowych do 2015 r., chciałby do końca kadencji zrealizować trzy dodatkowe programy. Wyjaśnił, że w ramach programu rewitalizacji linii kolejowych jest już gotowych 10 projektów. Dodał, że dzięki temu przykładowo z Warszawy do Wrocławia będzie można pojechać pociągiem przez Koniecpol i Częstochowę w 3,5 godz. Obecnie podróż na tym odcinku trwa ponad 6 godzin.

- _ Kolejnym programem rządowym będzie masowa wymiana rozjazdów kolejowych na nowoczesne _ - zapowiedział Nowak. Rozjazdy mają być wymieniane na tzw. wąskich gardłach, czyli tam, gdzie ze względu na stan techniczny torów pociągi jeżdżą bardzo wolno.

Program zwiększania bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych ma objąć 2 tysiące takich przejazdów. Chodzi o niestrzeżone skrzyżowania dróg z liniami kolejowymi, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków.

- _ Podniesienie poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Chcemy objąć do końca kadencji ponad 2 tys. przejazdów kolejowych tym programem. Aby tam, gdzie mamy najwięcej wypadków, czyli na niestrzeżonych przejazdach typu _ D _, żeby standard bezpieczeństwa podnieść do poziomu _ B _, co bardzo wyraźnie ograniczyłoby wypadkowość na tych przejazdach _ - powiedział Nowak.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/195/m204739.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;tylko;narodowy;i;a2;oto;najwieksze;buble;ostatnich;lat,21,0,1031701.html) *Nie tylko Narodowy i A2. Oto największe buble ostatnich lat * Wartość kontraktów realizowanych za publiczne pieniądze to 161 mld zł. Dlaczego część z tych pieniędzy jest marnowana. Minister Nowak powiedział, że wsparcie publiczne dla rozbudowy infrastruktury kolejowej w 2011 wyniosło miliard 74 miliony złotych. Jednocześnie przygotowywany jest zakup nowoczesnego taboru kolejowego. W najbliższym czasie planowany jest zakup 20 składów, które będą mogły jeździć na dalekobieżnych trasach z prędkością nawet 230 kilometrów na godzinę.

Nowak podkreślił, że w ramach inwestycji ujętych w wieloletnim programie dużych inwestycji kolejowych do 2015, zmodernizowano już do końca 2010 r. 712 km linii kolejowych. - _ Na lata 2011-2013 zaplanowano oddanie do eksploatacji 2 tys. 307 km linii kolejowych. Z czego w roku 2011 zmodernizowano już blisko 400 km. Na lata 2013-2015 planuje się modernizację 826 km linii kolejowych _ - powiedział minister.

Zaznaczył, że w 2011 r. zmodernizowano 200 km linii kolejowych specjalnie w związku z Euro 2012 pomiędzy Gdańskiem, Poznaniem i Wrocławiem. - _ W toku jest ponad 3 tys. km linii kolejowych i ponad 50 dworców kolejowych _ - powiedział. Dodał, że obecnie modernizowanych jest 70 dworców kolejowych, część z nich została już oddana do użytku.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m203426.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cala;prawda;o;przygotowaniach;do;euro;2012,190,0,1020606.html) *Cała prawda o przygotowaniach do Euro 2012 * Stadiony już stoją, ale kibice nie wiedzą, czy do nich dojadą. Brak autostrad nie jest tu największym problemem. Nowak podkreślił, że wiele opóźnień w realizacji inwestycji kolejowych spowodowanych jest m.in. długotrwałym procesem uzyskiwania pozwoleń środowiskowych, czy też trudnościami z zapisach o zamówieniach publicznych. Wymienił, że opóźnienia w realizacji modernizacji linii kolejowych mogą dotyczyć m.in. odcinków Warszawa-Łódź, Zabrze-Katowice-Kraków, Siedlce-Terespol.

- _ W kontekście Euro 2012 najważniejszą inwestycją kolejową jest budowa połączenia między warszawskim lotniskiem Chopina a centrum Warszawy. Tu prace są zakończone i rozpoczęto odbiory. Dlatego z bardzo wysokim prawdopodobieństwem odcinek ten zostanie oddany do ruchu jeszcze przed mistrzostwami, a pociągi od 1 czerwca pojadą na tej linii _ - powiedział Nowak.

Nowak zapowiedział też pomoc w szkoleniu pracowników kolei. Ma temu służyć m.in. zakup nowoczesnych symulatorów.

Minister przedstawiając posłom informację dotyczącą dróg powiedział, że opóźniona jest budowa odcinków autostrad A1, A2 i A4. Zapewnił, że w miarę możliwości resort będzie pomagał i mobilizował wykonawców do szybszych prac.

Wśród przyczyn opóźnień inwestycji autostradowych szef resortu transportu wymieniał przyczyny obiektywne, jak m.in. ulewne deszcze jesienią 2010 r. i wiosną 2011 r., które rozmywały nasypy i utrudniały dostęp do placu budowy, czy liczne stanowiska archeologiczne na trasie budowanych dróg.

Nowak wskazywał jednak także na przyczyny leżące po stronie wykonawców, jak np. problemy z płynnością finansową, które mają m.in. spółka DSS budująca jeden z odcinków A2 oraz firma Radko budująca odcinek A4 w okolicach Rzeszowa. Nowak wskazywał, że przyczynami opóźnień bywa też brak mobilizacji ze strony wykonawców. _ Oznacza to, że wykonawca nie prowadził robót na całym odcinku w godzinach określonych kontraktem _ - wyjaśnił.

Wśród opóźnionych odcinków minister wymienił około 140 km autostrady A1 między Toruniem a Strykowem, odcinek A2 Stryków - Konotopa, oraz liczne odcinki A4 między Krakowem a Rzeszowem. W przypadku kilku odcinków autostrady A4 terminy kontraktowe już zostały przekroczone. Termin oddania ostatnich odcinków A2 to październik 2012 r., a A1 - wrzesień br.

- _ Polska jest największym w Europie placem budowy. Rządzimy dopiero od 2007 r. - gdybyśmy rządzili dłużej, byłoby szybciej _ - powiedział Nowak. Podkreślił, że większość inwestycji drogowych prowadzona jest zgodnie z harmonogramami. Dodał, że spotkał się z przedstawicielami wszystkich wykonawców budujących opóźnione drogi i uzyskał zapewnienia o ich pełnej mobilizacji. - _ Mamy do czynienia z problemem, ale też mamy do czynienia z efektem skali. Mamy największy program modernizacyjny od II wojny światowej _ - powiedział. Dodał, że rząd PO-PSL nie odziedziczył po poprzednikach _ rozpędzonego planu budowy _, ale nierealne plany i bałagan legislacyjny. Zaznaczył, że uporządkował to dopiero jego poprzednik Cezary Grabarczyk.

Nowak przypomniał, że program dróg krajowych na lata 2011-2015 zakłada wybudowanie 642 km autostrad, 852 km dróg ekspresowych, 260 km obwodnic i 244 km wzmocnień i przebudów dróg. - _ Blisko 20 proc. tych zadań zostało już oddanych do ruchu, 73 proc. jest na etapie prac budowlanych _ - zaznaczył szef resortu transportu.

O kolejach w Polsce czytaj w Money.pl
Nowak zapowiedział, co zmieni na kolei Taką obietnicę podczas obrad sejmowej komisji złożył minister transportu Sławomir Nowak.
Skontrolowali stan kolei. Nie jest dobrze Nieprawidłowe zapisy w regulaminach technicznych stacji, brak monitorowania przewozu przesyłek towarów niebezpiecznych, brak świadectw bezpieczeństwa. Co jeszcze wykryli?
Nie unikniemy następnej katastrofy kolejowej Na remonty i rozbudowę kolei wydajemy blisko trzy razy mniej niż Rumuni czy Słowacy. Wkrótce jedną czwartą torów trzeba będzie zamknąć.
Tagi: sławomir nowak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz