Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestycje zagraniczne w Polsce. Podsumowali Amerykanów

0
Podziel się:

Ponad 20 miliardów dolarów zainwestowały w Polsce amerykańskie firmy w ciągu ostatnich 20 lat.

Inwestycje zagraniczne w Polsce. Podsumowali Amerykanów
(Endostock/Dreamstime.com)

Przez 20 lat amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce ponad 20 miliardów dolarów.

Siłą napędową polsko- amerykańskich stosunków gospodarczych były zaś bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

W ubiegłym roku polski eksport do USA wyniósł 3,7 miliardów dolarów a jego istotną część wypracowały firmy z udziałem kapitału amerykańskiego. Import zaś osiągnął wartość 4,8 miliardów dolarów. Tak wynika z _ Białej Księgi współpracy polsko-amerykańskiej _, opracowanej przez Amerykańską Izbę Handlową, Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Polsko-Amerykańską Radę Biznesu.

Jak zaznaczył na konferencji prasowej Lee Feinstein - ambasador USA w Polsce, raport jest kontynuacją spotkania prezydenta Baracka Obamy i premiera Donalda Tuska w maju ubiegłego roku. Obaj politycy zadeklarowali, że więzi gospodarcze stanowią jeden z najważniejszych fundamentów relacji polsko-amerykańskich.

Lee Feinstein podkreślił, że współpraca gospodarcza pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi jest dobra ale może być jeszcze lepsza. Amerykański biznes i amerykańskie inwestycje mogą być zaś szansą na zwiększenie zatrudnienia w Polsce. Ambasador Feinstein zwrócił uwagę, że Stanom Zjednoczonym zależy na napływie inwestycji z Polski, gdyż jak na razie jest on bardzo niewielki oraz by współpraca z Polską dotyczyła wielu sektorów.

Wymienione w Białej Księdze potencjalne obszary współpracy przedsiębiorców z Polski i USA to energetyka, e-biznes, innowacyjność, przemysł lotniczy, zbrojeniowy, biotechnologia. Zdaniem Le Feinsteina władze zarówno Polski jak i USA powinny zapewnić wsparcie i system zachęt dla firm pragnących wykorzystać istniejące możliwości współpracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Do Chin sprzedają najwięcej. A wciąż im mało Marszałek województwa dolnośląskiego liczy na to, że uda się przekonać chińskich biznesmenów do udziału w projektach realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Oto skutki wyjątkowej pracowitości Polaków Wartość inwestycji zagranicznych wyniosła w ubiegłym roku 11 miliardów euro, podczas gdy w 2010 roku 6 miliardów 700 milionów euro.
Gigant finansowy inwestuje we Wrocławiu Klienci banku, który ogłosił dziś plan ekspansji trzymają w nim 25,5 biliona dolarów. Nikt nie ma więcej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)