Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran uderza w ultrakonserwatywne media. Tłumaczy to bezpieczeństwem narodowym

0
Podziel się:

Media te nasiliły w ostatnich dniach krytykę zawartego 14 lipca przez Teheran z sześcioma światowymi mocarstwami porozumienia nuklearnego, twierdząc, że irańscy negocjatorzy zgodzili się na zbyt wiele ustępstw.

Iran uderza w ultrakonserwatywne media. Tłumaczy to bezpieczeństwem narodowym
(Kamyar Adl/CC/Flickr)

Władze Iranu zawiesiły ultrakonserwatywny dziennik "9 Day" i wystosowały ostrzeżenie wobec konserwatywnej gazety "Kayhan" oraz portalu internetowego Rajanews po ich krytyce podpisanego niedawno porozumienia nuklearnego - podała w poniedziałek agencja Irna.

Decyzję podjęła Komisja Nadzoru Prasy. Media te nasiliły w ostatnich dniach krytykę zawartego 14 lipca przez Teheran z sześcioma światowymi mocarstwami porozumienia nuklearnego, twierdząc, że irańscy negocjatorzy zgodzili się na zbyt wiele ustępstw.

Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego, pod przewodnictwem prezydenta Hasana Rowhaniego, która nadzorowała rozmowy nuklearne, przesłała po 14 lipca do krajowych mediów pismo, w którym poinformowała o zakresie negocjacji z mocarstwami i załączyła treść porozumienia.

- Niektóre kwestie mają istotny charakter dla kraju, trzeba unikać postaw, które są sprzeczne z naszymi interesami narodowymi", w sprawach związanych z "bezpieczeństwem narodowym" - powiedział rzecznik ministerstwa kultury Hosejn Nuszabadi, cytowany przez agencję prasową Mehr.

- Decyzje Najwyższej Rady obowiązują wszystkich. Umowa jądrowa, zawarta pod kontrolą Najwyższego Przywódcy i trzech rodzajów władzy - wykonawczej, ustawodawczej i sądowej - nie może być przedmiotem nieuczciwej krytyki - dodał.

Dyrektor dziennika "9 Day", deputowany Hamid Rassaie napisał na swym koncie na Instagramie, że takie ostrzeżenie "nie jest zaskakujące ze strony rządu, który jest bardzo mało tolerancyjny". Dodał, że od czasu dojścia dwa lata temu do władzy prezydenta Rowhaniego dziennik był już trzy razy zawieszany, za każdym razem z powodu krytycznych artykułów dotyczących kwestii nuklearnych.

Iran i światowe mocarstwa - USA, Rosja, Wielka Brytania, Chiny, Francja i Niemcy - zawarły w połowie lipca historyczne porozumienie, które uniemożliwia Teheranowi produkcję bomby atomowej w zamian za stopniowe, lecz odwracalne znoszenie sankcji dławiących obecnie gospodarkę kraju. Porozumienie, zawarte po dwóch latach trudnych rokowań, kończy 12-letni okres napięć wokół irańskiego programu nuklearnego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)