Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iwiński: Kalisz poszedł o most za daleko. Ale go nie wyrzucimy

0
Podziel się:
Iwiński: Kalisz poszedł o most za daleko. Ale go nie wyrzucimy
bEUujQgl

Money.pl: Ryszard Kalisz nie zasiada już w Zarządzie Krajowym SLD. Czy to początek końca epoki tego popularnego polityka w Sojuszu?

*Tadeusz Iwiński, poseł SLD: *Każdy z nas, zasiadających w kierownictwie partii ponosi to ryzyko. Jako demokratyczna partia mamy zasadę, że na każdej konwencji władze podlegają procedurze weryfikacji i otrzymują wotum zaufania lub nie.

Dla mnie było ogromnym zaskoczeniem, że Kalisz nie otrzymał wotum zaufania. Tym bardziej, że przeważyły dwa głosy. Ale to się zdarza, kilka lat temu Katarzyna Piekarska, również nie otrzymała wotum zaufania.

bEUujQgn

Myślę, że o takiej decyzji mogły zdecydować dwa czynniki. Pierwszy, to nieobecność na konwencji. A jest ona jednak bardzo ważnym wydarzeniem, szczególnie że zorganizowana została przed wyborami samorządowymi.

Przyjechały osoby z regionów, które potrzebują spotkać się z tymi znanymi osobami z głównego nurtu politycznego, zrobić sobie zdjęcie z Napieralskim, Kaliszem, Iwińskim, aby móc je w kampanii wykorzystać. I nie zastają takiej osoby. Gdybym przyjechał z jakiejś miejscowości w Polsce i nie zastałbym oczekiwanej osoby, to byłoby to dla mnie bardzo przykre.

*[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t20330.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;sld;o;kaliszu;nie;ma;poczucia;jednosci,223,0,690399.html) Szef SLD o Kaliszu: Nie ma poczucia jedności *A drugim czynnikiem, był występ Kalisza na kongresie Janusza Palikota tydzień wcześniej.

Czyli podpadł bo związał się z Palikotem?

Ja bardzo lubię i cenię Ryszarda Kalisza, ale nie można być panną na każdym weselu i nieboszczykiem na każdym pogrzebie.

bEUujQgt

A Kalisz to właśnie próbował robić. Jego związanie się z Palikotem to pójście o jeden most za daleko. Szczególnie w momencie, gdy Palikot ogłasza, że jego celem jest zmiażdżenie SLD.

Nie można wykluczyć, że powstanie tego ruchu było inspirowane i zamierzone przez kierownictwo PO, tylko potem Palikot zerwał im się ze smyczy. Prawdą jest jednak, że chce zająć miejsce SLD, a potem stworzyć koalicję z Platformą. I teraz jeżeli członek kierownictwa SLD to hołubi i pojawia się na czymś takim, wymierzonym przeciwko SLD to jest to jakiś signum temporis – znak czasu - że coś jest nie porządku.

A więc to może oznaczać koniec Kalisza w SLD? Może to jest wstęp do tego, żeby się go pozbyć i wyrzucić z partii?

Ja nie pamiętam, żeby od chwili powstania SLD, ktokolwiek został z partii wyrzucony. Jedynie zdarzały się odejścia, jak np. Marka Borowskiego i około 30 innych działaczy, którzy postanowili założyć własne ugrupowanie. Jednak nie wyrzucono nikogo. A na pewno nie zostanie wyrzucony Kalisz, który jest lewicy bardzo potrzebny. Jest świetnym prawnikiem i w partii najlepiej orientuje się w niuansach prawnych.

bEUujQgu

Jednak nie da się ukryć w partii są tarcia różnych grup i frakcji? Jakiś czas temu mówiło się, że Wojciech Olejniczak celowo został wysłany do Brukseli. Teraz mamy sprawę Kalisza. Czyżby Grzegorz Napieralski rozpoczął zapowiadane po kampanii prezydenckiej czystki?

Swojego czasu SdRP największe sukcesy odnosiła, gdy znalazła się pod skrzydłami SLD, które stanowiło czapkę łączącą różne ugrupowania i grupy interesu. Ale i w samej SdRP działało kilka osób różniących się od siebie pod względem temperamentu, czy mających odmienne zdanie w określonej kwestii. Inny był Miller, inny Oleksy, inna Sierakowska. Jeszcze inny był Kwaśniewski i inny był Iwiński. Jednak to właśnie powodowało, że był element synergii. Te różne frakcje uzupełniały się nawzajem.

bEUujQgv

Jednak teraz już się chyba nie uzupełniają, tylko zwalczają?

Oczywiście, nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. W Japonii przez wiele lat rządzili powiedzmy liberałowie, których partia składała się z wielu różnych frakcji. Jednak frakcje te skupione były na osiąganiu wspólnego celu. U nas niestety tego modelu nie ma. Aktualna jest stara prawda, która mówi: _ nic tak nie łączy jak opozycja i nie dzieli jak władza _.

Na lewicy funkcjonuje podział na lewicę społeczną oraz polityczną. Ta pierwsza, jest to duża grupa osób, które myślą w kategoriach równości społecznej i jedności. To liczna grupa, którą oceniam na około 30 proc. społeczeństwa. Drugą grupą jest lewica polityczna, czyli ugrupowania i partie. Podstawowym kryzysem lewicy, było to że lewica społeczna poczuła się zignorowana przez lewicę polityczną.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t99202.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;bedzie;koalicja;sld;z;platforma,78,0,635214.html) Miller: Będzie koalicja SLD z Platformą

bEUujQgw

Lewica jest obecnie na etapie odzyskiwania zaufania i wszyscy znowu musimy grać razem. To jest powrót do koncepcji, która łączy różne ugrupowania.

A jednak wyklucza się pewne osoby, które z lewicą były związane od zawsze.

Pan to spłyca do personaliów. Jednak w sensie programowym to nie ma żadnej lewicy. Może Ryszard Kalisz dawał znaki, że woli być solistą, jednak w polityce nie zawsze można grać pierwsze skrzypce, czasami trzeba skupić się na drużynie.

To może w takim razie Ryszard Kalisz, stwierdził że jako soliście lepiej będą mu szły występy gdzie indziej? Może postanowił odejść z SLD i przejść doRuchu Poparcia Janusza Palikota?

Jestem przekonany, że na coś takiego się nie zdecyduje. Ten ruch to efemeryda z niespójnym programem. Palikot wiele razy zmieniał poglądy. Zaczynał przecież jako prawicowiec, który wydawał na KUL-u pismo prokatolickie, a teraz przeszedł na drugą stronę i krytykuje Kościół.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t112233.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palikot;rusza;do;walki;o;nowoczesna;polske,204,0,685772.html) Palikot rusza do walki o Nowoczesną PolskęTymczasem nasze zachowanie jest konsekwentne. Kto dziś pamięta, że SdRP przez 5 lat nie wyrażało zgody na ratyfikację konkordatu?

Kalisz jest człowiekiem lewicy i popiera nasze poglądy. Palikot jest showmanem, który nie jest stały w poglądach. Jego ugrupowaniu bardzo trudno będzie przekroczyć próg 5 proc. w wyborach.

To jest kolejna próba, po Polsce XXI i Prawicy Rzeczypospolitej, stworzenia czegoś nowego na prawicy. Ja te ugrupowania określam mianem gwiazdy nowej – gwałtownie się pojawiają i szybko gasną.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t75043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzialacze;sld;pytaja;polakow;o;ich;problemy,32,0,682016.html) Działacze SLD pytają Polaków o ich problemy Dziś przedwyborczą ankietę prowadzili przed Halą Grzegórzecką w Krakowie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t19022.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sa;zmiany;w;sojuszu;lewicy;demokratycznej,80,0,681552.html) Są zmiany w Sojuszu Lewicy Demokratycznej Klub Lewicy zmieni nazwę na klub SLD. Jego szeregi ma zasilić Marek Balicki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t20432.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zemke;chcialem;zeby;kalisz;pozostal;we;wladzach;sld,102,0,690534.html) Zemke: Chciałem, żeby Kalisz pozostał we władzach SLD Europoseł głosował za wotum zaufania dla Ryszarda Kalisza.
bEUujQgO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)