Notowania

Jabłoński: Kaczyński już dzwonił do Ziobry z gratulacjami

Zbigniew Ziobro był przedstawicielem woli prezesa PiS w Brukseli.

Podziel się
Dodaj komentarz

Money.pl: Premier Tusk zainaugurował naszą prezydencję w Unii na forum Parlamentu Europejskiego. Miało być odświętnie, a skończyło się awanturą. Portale mocno tytułują: _ Huzia na Tuska. A Europa patrzy _, czy _ Wojna polsko-polska w Strasburgu _.Polska poza truskawkami wypromuje też swoje piekiełko?

*Wojciech Jabłoński, politolog, specjalista od marketingu politycznego: *Trzeba pamiętać, że przewodnictwo w Unii Europejskiej, to także zmaganie się z pewnymi problemami. Te problemy można rozwiązywać również w Parlamencie Europejskim. Trudno się dziwić opozycji, że wykorzystała to forum do ataku na Donalda Tuska.

Nie mówiłbym o skandalu, ale o czymś, co można było przewidzieć. Wiadomo było, że oprócz _ gładkiej oficjałki _ w wykonaniu premiera będą też trudne pytania i należało się do tego przygotować. Tusk nie był na to przygotowany o czym świadczyć może ten gest zasłaniania przez niego twarzy rękoma podczas debaty, w czasie której kierowano do niego słowa krytyki.

*Najwięcej krytyki premier usłyszał od Zbigniewa Ziobry. Były minister sprawiedliwości mówił o zagrożonych: demokracji i wolności mediów. Nie przesadził? *

Ziobro miał po raz pierwszy w europarlamencie okazję mówić po polsku o sprawach polskich, co pokazuje, że bardziej nadaje się do polityki krajowej niż europejskiej. A w ogóle całe to wystąpienie potraktowałbym jako coś w polityce bardzo normalnego na linii wróg-wróg.

Skupiłbym się raczej na komentarzach, które tworzyły się na gorąco z sali od posłów europejskich. I tu szczególnie bolesna, bo prawdziwa jest opinia europosła z Holandii.

*Niektórzy zarzucali Holendrowi rasizm. *

Nie traktowałbym tego jako formę rasizmu, a jako powiedzenie Polakom gorzkiej prawdy. Tusk mówił w przemówieniu, że znikają podziały na Europę starą i nową, ale to jest ewidentna nieprawda, wykorzystana na potrzeby tego przemówienia.

Całe przemówienie było niewiarygodne. Bo mówił to premier państwa, w którym wszyscy puszą się, że wprowadzili Polskę do Unii, ale nie stworzyli własnym obywatelom warunków do tego, by mogli oni pracować i godziwie zarabiać we własnym kraju, więc tutaj ten Holender powiedział sporo prawdy.

*Tusk mówił w swoim przemówieniu, że Europa ma sens i to było główne przesłanie tego przemówienia. To jest prawdziwe stwierdzenie w sytuacji kiedy Unia Europejska przezywa kryzys jedności? *

*[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t113525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/partnerstwo;wschodnie;nie;ucierpi,5,0,814597.html) "Partnerstwo Wschodnie nie ucierpi" *To ta sama sytuacja o której mówiłem przed chwilą. Trudno, żeby Europa potraktowała bardzo wiarygodnie przemówienie jednego z przywódców kraju, który w Europie jest od niedawna i z którego większość osób z przynależności do Europy jest zadowolona, bo może z tego kraju wyjechać za pracą.

Wracając do spraw Polskich, czy Parlament Europejski jest takim miejscem, w którym można te polskie konflikty i polskie sprawy wyrzucać? Nie lepiej gdyby wszyscy europarlamentarzyści bronili polskiego interesu i przemówienia Donalda Tuska?

Być może byłoby lepiej, ale trudno taką wewnętrzną dyscyplinę polskim europosłom narzucić. Myślę, że Parlament Europejski jest taką instytucją - wentylem bezpieczeństwa, również dla tych którzy z pewnych względów nie chcą wypowiadać swoich opinii w kraju. Nie tyle nie mogą, ile nie chcą.

Ten wentyl bezpieczeństwa Parlamentu Europejskiego jest bardzo komfortowy.Nie widzę więc problemu wizerunkowego dla Polski, jeśli chodzi o wystąpienie Ziobry. On sam dał w ten sposób znak, że gdziekolwiek się nie znajduje, uprawia politykę bardziej krajową niż europejską. Mnie to wystąpienie nie martwi. Mnie martwią sceptyczne uwagi europosłów starej Europy.

Wystąpienie Ziobry może oznaczać, że polska kampania wyborcza przeniosła się do Parlamentu Europejskiego?

Tak. Polityczna walka prowadzona jest na każdym dostępnym froncie. Jednym z nich jest właśnie Parlament Europejski i PiS odsłonił swoją strategię. O tyle, o ile dla PO strategią jest świecenie światłem odbitym prezydencji w UE, to dla PiS jest nią krytyka na europejskim polu.

*Ziobro i Legutko zrobili taką awanturę za przyzwoleniem Jarosława Kaczyńskiego i Adama Hofmana? W końcu od kilku dni jest mocna dyscyplina medialna. *

Myślę, że Ziobro odebrał już telefoniczne gratulacje od Jarosława Kaczyńskiego. Prezes nie lubi wyjazdów zagranicznych, więc Ziobro był dobrym przedstawicielem jego woli w Brukseli.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t149095.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wojna;polsko-polska;w;strasburgu;ziobro;atakuje;tuska,160,0,866720.html) Wojna polsko-polska w Strasburgu. Ziobro atakuje Tuska Poseł PiS na forum Parlamentu Europejskiego oskarżał premiera o tłamszenie demokracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t92543.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/premier;szwecji;w;polsce;porozmawia;o;unii,190,0,840894.html) Premier Szwecji w Polsce porozmawia o Unii Budżet, strefa Schengen, polityka energetyczna to tylko niektóre z tematów rozmów Donalda Tuska z Fredrikiem Reinfeldtem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t148582.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;stanie;na;strazy;integracji;w;europie,112,0,862064.html) Polska stanie na straży integracji w Europie Premier Donald Tusk przedstawił priorytety polskiej prezydencji w UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;liczy;na;kompromis;w;sprawie;budzetu;ue,3,0,841475.html) Tusk liczy na kompromis w sprawie budżetu UE Premier Donald Tusk ma nadzieję, że przywódcy Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie budżetu na lata 2014-2020, który nie będzie uderzał w biedniejsze kraje Wspólnoty.
Tagi: awantura, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz