Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak banki omijają podatek bankowy?

Jak banki omijają podatek bankowy?

 

 

Banki próbują omijać podatek bankowy, udzielając kredytów w swoich zagranicznych oddziałach. Szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzej Jaworski przyznaje w programie #dziejesienazywo, że dostał masę wiadomości w tej sprawie, między innymi w sprawie kredytu na zakup nieruchomości za milion złotych.

- Ministerstwo Finansów oraz inne instytucje już znają sprawę i będą ją monitorować - powiedział Andrzej Jaworski. A jeśli zarzuty się potwierdzą, to wobec banków mogą zostać wyciągnięte konsekwencje karne.

W Sejmie bankom groził we wtorek także wiceminister finansów Konrad Raczkowski. - Udzielanie kredytów poza Polską może być potraktowane jako nielegalna optymalizacja podatkowa - stwierdził.

Zgodnie z ustawą o podatku od niektórych instytucji finansowych od początku lutego 2016 r. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe muszą płacić tzw. podatek bankowy. Wnosi on 0,44 proc. wartości ich aktywów rocznie.

Banki szacują, że nowa danina pochłonie znaczą część ich zysków - przykładowo największy polski bank, czyli PKO BP zapłaci w tym roku 812 mln zł, po kilkaset milionów złotych zapłacą też Pekao i BZ WBK. Rządząca partia nie ukrywa, że te pieniądze są potrzebne na realizację socjalnych zapowiedzi rządu, a w szczególności wypłaty po 500 zł dodatku na drugie i kolejne dziecko.

- Obserwujemy próbę osłabienia pozycji konkurencyjnej i naruszanie interesów akcjonariuszy polskich banków przez niektóre banki zagraniczne, które przenoszą udzielanie kredytów za granicę. Suma aktywów, która próbuje być wyprowadzona w ten sposób, jest znacząca - stwierdził Konrad Raczkowski.

Pytany, o które banki chodzi i jak duże sumy, nie odpowiedział.

Czytaj także: 10 mln dol. za jednodolarówkę? Najdroższa moneta świata trafi do Polski

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
fsdfs434324
83.26.161.* 2016-02-16 10:12
Już raz naciągali na tzw poliso-lokaty. KNF nie reagował.
ayna
89.161.6.* 2016-02-15 08:44
Są to czynności pozorne w celu obejścia przepisów a co za tym idzie nieważne. Tak należałoby je traktować. Banki powinny być kontrolowane jak inne podmioty gospodarcze. Ciekawa jestem jak są ustalane koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów i co do nich zaliczają. Dlaczego nie napiszecie ile wydają na obiadki czy może na cygara?
Beneficjent 500+
178.37.201.* 2016-02-13 19:49
Podać nazwy i bojkot takich instytucji np przy braniu kredytów konsumpcyjnych.
Amerykańcy ściagają swoich obywateli, którzy nie płacą podatków to my bojkotujmy swoje instytucje.
Zobacz więcej komentarzy (274)