Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jak wolne niedziele zmieniły kina. Znamy wyniki

Pierwszy kwartał roku to zawsze najważniejszy okres dla kiniarzy. Tym razem musieli zmierzyć się z zaskakująco słabą frekwencją w marcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF PICSEL ADAM WIŚNIEWSKI)
Ten rok nie będzie rekordowy dla kiniarzy

Pierwszy kwartał roku to zawsze najważniejszy okres dla branży kinowej. Tym razem musieli zmierzyć się z zaskakująco słabą frekwencją w marcu.

Od początku roku kina w Polsce sprzedały 17,1 mln biletów. To o pół procenta mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Wtedy branża szła na rekord. W całym 2017 r. sprzedało się o prawie 10 proc. więcej biletów niż rok wcześniej - informuje "Rzeczpospolita". Do polskich kin zawitało łącznie 56,6 mln widzów. Teraz niższa jest nie tylko liczba sprzedanych biletów, ale oczywiście także dochody. I kwartał tego roku zamknął się sumą 323,5 mln zł. To o 0,8 proc. mniej niż przed rokiem.

Warto zaznaczyć, że w Polsce przybyło kin wielosalowych. Teoretycznie więc statystyki powinny rosnąć. Boom przewidywała także sama branża, w tym Piotr Zygo, prezes Multikina. Obecnie mówi on, że spodziewa się raczej powtórzenia zeszłorocznych wyników.

W badaniach rynku wzięto pod lupę 13 pierwszych tygodni tego roku. Ale, jak podkreślają kiniarze, w tym roku okres ten objął także Wielkanoc.

Zakaz handlu w niedzielę. OPZZ: ta ustawa to wsparcie dla firm kombinujących i źle płacących

Nikt głośno tego nie chce powiedzieć, ale na takie a nie inne rezultaty wpływ miał także zakaz handlu w niedzielę. Nieoficjalnie wiadomo, że w marcu sprzedało się o 10 proc. mniej biletów niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

Wiele multipleksów jest usytuowanych obok centrów handlowych. Kina mogą być otwarte w niedzielę, ale ten fakt nie jest jeszcze zakorzeniony w świadomości Polaków. Po części winne są same kina, zwłaszcza większe sieci. Nie przeprowadziły żadnej skutecznej kampanii informacyjnej, która by o tym informowała.

Branża ma nadzieję, że sytuację poprawią dwa nadchodzące hity: „Avengers. Wojna bez granic” z uniwersum Marvela oraz nowa odsłona „Gwiezdnych wojen”, czyli „Han Solo. Gwiezdne wojny – Historie”.

Potem nadejdą kolejne ciężkie czasy. W czerwcu kina będą rywalizować o widzów z popisami polskich piłkarzy na mistrzostwach świata w Rosji.

Tagi: kino w polsce, kino, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-04-2018

xyKrótka piłka. Jak idę na film to chcę obejrzeć film, a nie 40-50min reklam o podpaskach, pseudo lekach, hemoroidach i innym badziewiu. I jeszcze muszę … Czytaj całość

12-04-2018

taka prawda2 bilety w multi to prawie 70 zł. Do tego zamiast na film, przychodzisz na 50min reklam + film. A jak masz dobre tv/monitor w domu, to za parę groszy … Czytaj całość

12-04-2018

HarakiriZakazac handlu, kin i prezerwatyw. Zaoszczedzoną Kasę przelac na Caritas a za resztę pobudowac psychiatryki dla władcow w PiSu

Rozwiń komentarze (42)