Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janukowycz będzie aresztowany? Jest decyzja sądu

0
Podziel się:

Decyzja, którą wydano wczoraj, pozwoli o ubieganie się o ekstradycję Janukowycza z Federacji Rosyjskiej.

Janukowycz będzie aresztowany? Jest decyzja sądu
(kmu.gov.ua)

Sąd w Kijowie zdecydował o aresztowaniu byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, który w ubiegłego roku zbiegł z kraju i obecnie ukrywa się w Rosji - podała dziś ukraińska prokuratura generalna.

Oświadczyła ona, że decyzja, którą wydano wczoraj, pozwoli o ubieganie się o ekstradycję Janukowycza z Federacji Rosyjskiej.

W ub. tygodniu na prośbę władz ukraińskich międzynarodowy list gończy za obalonym prezydentem wydał Interpol.

Ukraina wystąpiła z wnioskiem o poszukiwanie Janukowycza i polityków z jego ekipy jeszcze w marcu ub. roku. Międzynarodowe listy gończe rozesłano też za: starszym synem Janukowycza, Ołeksandrem, byłą minister zdrowia Raisą Bohatyriową, byłym ministrem finansów Jurijem Kołobowem oraz byłym prezesem koncernu telekomunikacyjnego Ukrtelekom, Heorhijem Dzekonem.

W minionym tygodniu agencja Interfax napisała z powołaniem na dobrze poinformowane źródło, że Rosja najpewniej odmówi ekstradycji Janukowycza i jego współpracowników. Rozmówca agencji powiedział, że strona rosyjska jest gotowa rozpatrzyć taki wniosek zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym i normami rosyjskiego ustawodawstwa, lecz ekstradycji raczej odmówi, gdyż w ściganiu przez władze w Kijowie członków byłych władz Ukrainy widzi _ jawnie polityczny podtekst _.

_ Zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym osoby ścigane z przyczyn politycznych nie mogą zostać wydane innym państwom, gdzie mają być pociągnięte do odpowiedzialności karnej _ - podkreślił rozmówca agencji.

Władze w Kijowie zarzucają 64-letniemu byłemu prezydentowi mu m.in. nadużycie władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi podczas trwających od listopada 2013 do lutego 2014 roku masowych protestów wymierzonych w jego ekipę.

W kwietniu 2014 roku prokuratura generalna Ukrainy ogłosiła, że Janukowycz występuje w prowadzonych przez nią śledztwach jako podejrzany o stworzenie organizacji terrorystycznej, której działalność doprowadziła do masowego zabójstwa ludzi podczas demonstracji w Kijowie. Rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka mówił wówczas, że nie widzi podstaw do wydania byłego prezydenta władzom Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Podpalił dwie urzędniczki, usłyszał zarzuty Mężczyzna twierdził, że nie pamięta całego zdarzenia, pamięta tylko, że został przewieziony do prokuratury.
Katastrofa CASY. Zawinił kontroler? Wyrok... Prokuratura domaga się uchylenia wyroku uniewinniającego i zwrotu sprawy do WS
Zabójstwo 4-letniego Kacpra. Koniec śledztwa Razem z matką dziecka Iwoną G. i jej partnerem Henrykiem D. na ławie oskarżonych zasiądzie matka mężczyzny Irena D. Została oskarżona o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad Kacprem i jego starszym bratem oraz nieudzielanie pomocy 4-latkowi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)