Notowania

zamieszki na ukrainie
31.01.2014 15:40

Janukowycz podpisał ustawę o amnestii

Prezydent Ukrainy anulował też ustawy z 16 lutego, ograniczające m.in. wolność zgromadzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmu.gov.ua)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał ustawę o amnestii dla uczestników protestów antyrządowych i anulował ustawy z 16 lutego, ograniczające m.in. wolność zgromadzeń. Wcześniej te akty prawne, obwołane ustawami dyktatorskimi, uchylił parlament.

Informacja o tym ukazała się dziś na portalu internetowym szefa państwa.

Ustawę o amnestii parlament przyjął w środę głosami prezydenckiej Partii Regionów i jej sojuszników komunistów. Opozycja, która nie uczestniczyła w głosowaniu, oświadczyła później, że głosowanie odbyło się z naruszeniem procedur oraz pod naciskiem prezydenta i w wyniku szantażu ze strony Janukowycza.

Przed głosowaniem szef państwa przybył do parlamentu i zagroził, że jeśli posłowie jego ugrupowania nie poprą ustawy w kształcie zaproponowanym przez przedstawiciela Janukowycza, posła Jurija Mirosznyczenkę, Rada Najwyższa Ukrainy zostanie rozwiązana.

Opozycja nazywa podpisaną w piątek przez Janukowycza ustawę _ ustawą o zakładnikach _, gdyż przewiduje ona, że amnestia zacznie obowiązywać dopiero wtedy, gdy protestujący opuszczą okupowane przez nich budynki rządowe w Kijowie i innych miastach kraju oraz oczyszczą ulice z namiotów i barykad.

Opozycja, która prawdopodobnie przekonała w środę do poparcia swego projektu część deputowanych partii Janukowycza, chciała, by amnestia była bezwarunkowa.

_ Ustawy dyktatorskie _ parlament anulował we wtorek. Ich przyjęcie 16 stycznia doprowadziło do zamieszek podczas protestów antyrządowych w Kijowie. W ich wyniku śmierć poniosło sześć osób.

Uchylone ustawy znacznie zaostrzały odpowiedzialność karną za udział obywateli w nieusankcjonowanych protestach i upraszcza procedury uchylania immunitetu poselskiego wobec łamiących prawo posłów. Deputowani opozycji odbierali to jako instrument do walki z przeciwnikami politycznymi.

Oprócz zaostrzenia kar dla uczestników nielegalnych manifestacji zwiększono 16 stycznia odpowiedzialność za rozpowszechnianie _ treści ekstremistycznych _ oraz podwyższono kary za rozbijanie namiotów w miejscach protestu.

We wtorek parlament anulował też zapisy, dotyczące organizacji pozarządowych. Uchylone obecnie przepisy zobowiązywały organizacje finansowane z zagranicy do dodawania do oficjalnej nazwy dopisku: _ organizacja, wypełniająca funkcje agenta obcego państwa _. Informacja taka miała widnieć na wszystkich materiałach, rozpowszechnianych przez takie organizacje, w tym także w mediach.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m279728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zamieszki;na;ukrainie;usa;wzywaja;janukowycza;do;ustepstw,47,0,1469743.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA wzywają Janukowycza do ustępstw _ Ustępstwa ze strony prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza na rzecz opozycji są niewystarczające do zakończenia w tym kraju kryzysu politycznego _ - uważa John Kerry.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/m296000.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zamieszki;na;ukrainie;czy;mozliwe;jest;silowe;rozwiazanie,42,0,1469738.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Siłowe rozwiązanie na Ukrainie? Wojna terroru Ukraińscy politolodzy nie przewidują pacyfikacji manifestacji w Kijowie. Ich zdaniem, grozi to zbyt poważnymi konsekwencjami. Zamiast tego będzie wojna terroru.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m214157.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/to;polska;powinna;rozwiazac;problemy;ukrainy,184,0,1469112.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska powinna rozwiązać problemy Ukrainy? - _ Dla Ukrainy powinien powstać nowy, duży plan a jego inicjatorem powinna być Polska _ - uważa europoseł Paweł Kowal. Marek Siwiec podkreśla, że najgorsze na Ukrainie dzieje się poza okiem kamer.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/m295747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jestesmy;gotowi;na;przyjecie;uchodzcow,228,0,1466852.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców? _ Powinniśmy być przygotowani na każdy scenariusz _ - przekonuje Łukasz Wenerski, ekspert z Instytutu Spraw Publicznych.
Tagi: zamieszki na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz