Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
japonia
17.08.2009 06:41

Japonia: Koniec recesji najdłuższej od 65 lat

Po czterech kwartałach spadków, japoński PKB zwiększył się w II kwartale bieżącego roku o 0,9 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Po czterech kwartałach spadków, japoński Produkt Krajowy Brutto zwiększył się w II kwartale bieżącego roku o 0,9 proc. w stosunku do I kwartału. *

- *_ Druga największa gospodarka świata wyszła tym samym z najdłuższej od II wojny światowej recesji _ *- powiadomił rząd w Tokio.

W porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku, gdy japońska gospodarka skurczyła się o 3,1 proc. w stosunku do IV kwartału 2008 r., odczyt za II kwartał stanowi wyraźną poprawę.

Ankietowani przez agencję Reutera ekonomiści spodziewali się jednak stopy wzrostu na poziomie 1,0 proc.

ZOBACZ TAKŻE:
Japonia dumna. Zatrzymała kryzysPKB Japonii odbił się głównie za sprawą ożywienia w eksporcie, który skoczył o 6,3 proc. w ujęciu kwartał do kwartału. Takiego wzrostu zagranicznego popytu Kraj Kwitnącej Wiśni nie odnotował od siedmiu lat.

Również działania stymulacyjne, na które rząd w Tokio przeznaczył 25 bln jenów (około 773 mld zł), przyniosły wyraźne efekty. Dzięki nim inwestycje publiczne zwiększyły się o 8,1 proc. kwartał do kwartału, a wydatki konsumpcyjne o 0,8 proc.

Ekonomiści ostrzegają jednak, że dane za II kwartał nie świadczą jeszcze o trwałym ZOBACZ TAKŻE:
Japonia: Premier rozwiązał parlament
powrocie koniunktury w Japonii. Gdy wygasną efekty rządowych programów stymulacyjnych, ożywienie gospodarcze może szybko stracić impet za sprawą spadających płac, które zaciążą na wydatkach konsumpcyjnych.

W okresie od początku kwietnia do końca czerwca wynagrodzenia w Japonii spadły o 1,7 proc. w porównaniu z I kwartałem. Także wydatki kapitałowe firm nadal maleją, co świadczy o ich niepewności odnośnie do perspektyw gospodarki.

_ - Najgorsze mamy już za sobą, lecz kondycja Japonii nie pozwala jeszcze na trwałe ożywienie _ - ocenił główny ekonomista w banku Nomura Takahide Kiuchi.

Gdyby gospodarka Japonii utrzymała dynamikę wzrostu z II kwartału, w ciągu roku rozwinęłaby się o 3,7 proc. Ankietowani przez agencję Bloomberga ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 3,9 proc.

Tagi: japonia, gospodarka, kryzys, wzrost, pkb, tokio, wiadomości, komentarz, polityka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz