Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Japonia: Premier za ponownym uruchomieniem dwóch reaktorów jądrowych

0
Podziel się

Po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima w 2011 roku wyłączono w Japonii wszystkie 50 jądrowych reaktorów energetycznych.

Japonia: Premier za ponownym uruchomieniem dwóch reaktorów jądrowych
(PAP/EPA)
bDyGfXhN

Po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima w 2011 roku wyłączono w Japonii wszystkie 50 jądrowych reaktorów energetycznych. Obecnie premier Yoshihiko Noda (na zdj.) postuluje ponowne uruchomienie dwóch z nich, motywując to koniecznością zachowania miejsc pracy.

Noda oświadczył, że podjął już decyzję w sprawie ponownego uruchomienia dwóch reaktorów w elektrowni Ohi w zachodniej Japonii. Oczekuje się, jak pisze Reuters, że decyzja ta zostanie zatwierdzona na posiedzeniu rządu.

Premier podkreślił, że rząd uzyskał już zapewnienie, iż rdzenie tych reaktorów nie zostały uszkodzone w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, które w marcu 2011 roku zniszczyły elektrownię w Fukushimie, powodując skażenie radioaktywne.

bDyGfXhP

_ - Stabilne zaopatrzenie w tanią energię elektryczna ma żywotne znaczenie _ - oświadczył Noda i ostrzegł, że _ społeczeństwo japońskie nie przetrwa _, jeśli wszystkie reaktory, które poprzednio pokrywały 30 procent japońskiego zaopatrzenia w energię elektryczną, pozostaną wyłączone.

Premier wskazał, że w razie problemów z dostawami energii więcej firm japońskich mogłoby przenosić produkcję za granicę, co powodowałoby utratę miejsc pracy w Japonii.

Reuters odnotowuje, że decyzja Nody jest przez wielu postrzegana jako pierwszy krok do reaktywowania większej liczby reaktorów. Może to jednak podważyć i tak nienajlepszą pozycję premiera, ponieważ po Fukushimie japońscy wyborcy wciąż obawiają się o bezpieczeństwo energetyki jądrowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą znów włączyć uszkodzoną atomówkę Znaczna część tej wody spłynęła prawdopodobnie do Pacyfiku
Przez nich nie będzie elektrowni atomowej? Około 25 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Gryfino zdecyduje pojutrze w referendum lokalnym, czy chcą na swym terenie lokalizacji elektrowni jądrowej.
Chiny i Japonia na tym bardzo skorzystają Według raportu Azjatyckiego Banku Rozwoju (ADB) rozpoczęcie od czerwca wymiany handlowej między Chinami i Japonią w walutach narodowych przyniesie obu krajom wielkie korzyści, uprości rozliczenia i ułatwi dostęp do rynków kapitałowych.
bDyGfXhV
bDyGfXiq
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)