Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarosław Kaczyński wie, jak sfinansować obietnice wyborcze Andrzeja Dudy. "W Polsce są na to pieniądze!"

0
Podziel się:

W polskim systemie finansowym są pieniądze na spełnienie obietnic wyborczych Andrzeja Dudy bez potrzeby podnoszenia podatków i składek ZUS - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński wie, jak sfinansować obietnice wyborcze Andrzeja Dudy. "W Polsce są na to pieniądze!"
(Bartosz Chochołowski/Money.pl)

W polskim systemie finansowym są pieniądze na spełnienie obietnic wyborczych Andrzeja Dudy bez potrzeby podnoszenia podatków i składek ZUS - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że konieczne jest przede wszystkim konsekwentne ściąganie podatków i opodatkowanie pieniędzy, które wypływają z Polski.

- W polskim systemie finansowym są pieniądze żeby spełnić wszystkie obietnice Andrzeja Dudy bez podnoszenia podatków, bez podnoszenia składki ZUS. Ani VAT, ani PIT, ani CIT, ani składki nie muszą być podnoszone żeby pieniądze, które są na to potrzebne (...) były zebrane - powiedział prezes PiS w Telewizji Trwam.

Kaczyński podkreślił, że "trzeba ściągać podatki wszędzie tam, gdzie to przewiduje prawo". - Z jednej strony realizacja prawa, a z drugiej jest to realizacja zasady równości na rynku. Jeżeli jedni płacą podatki, a inni nie, to nie ma tej równości, dobrej konkurencji. Trzeba opodatkować te ogromne pieniądze, które wypływają z Polski - argumentował.

Zdaniem lidera PiS, można też zaoszczędzić parę miliardów złotych na zatrudnianych przez państwo "tabunach kolesi". Wskazał, że obecnie w Polsce jest prawie trzy razy więcej urzędników niż za czasów zbiurokratyzowanego komunizmu w 1989 roku, a ich liczba urosła ze 150 tysięcy do prawie 450 tysięcy. Dodał, że pod obecnymi rządami nastąpił ogromny wzrost liczby urzędników.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/103/m351079.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/wybory-prezydenckie-2015-zobacz-jakie,148,0,1797524.html) *Oto pomysły kandydatów na prezydenta dotyczące gospodarki * Za koszty obietnic można by wybudować 35 Stadionów Narodowych i kupić 400 składów Pendolino.

Kaczyński odniósł się do zapowiedzi Bronisława Komorowskiego przesłania do sejmu projektu ustawy, wprowadzający kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę. Ocenił, że te obietnice nie zostaną dotrzymane, tak jak PO i Komorowski nie dotrzymali obietnicy, że wiek emerytalny nie będzie podnoszony.

- Jeżeli ktoś chce odzyskać możliwość przechodzenia na emeryturę, jeśli chodzi o kobiety w wieku 60 lat, a jeśli chodzi o mężczyzn w wieku 65 lat, to musi dzisiaj głosować na Andrzeja Dudę, bo on z całą pewnością to zrobi. To nie jest jakiś bardzo drogi zabieg. Oczywiście, to będzie kosztowało, ale dużo miej, niż się próbuje ludziom wmawiać - podkreślił szef PiS.

Kosztowne obietnice Andrzeja Dudy? Wszystko policzyliśmy

Przywrócenie niższego wieku emerytalnego, wypłata 500 złotych miesięcznie na każde dziecko , a do tego zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych - to najważniejsze postulaty gospodarcze, które pojawiły się podczas kampanii Andrzeja Dudy.

Jak policzyło Money.pl, spełnienie tylko tych kilku obietnic mogłoby kosztować budżet nawet 80 miliardów złotych. To aż jedna czwarta prognozowanych w tym roku dochodów budżetu państwa. Sam powrót do wcześniejszego wieku emerytalnego kosztowałby około 15 miliardów złotych, z kolei dodatkowe pieniądze dla rodzin z dziećmi mogą obciążyć budżet kraju kwotą prawie 45 miliardów. złotych.

Wśród najważniejszych propozycji Andrzeja Dudy znalazło się jeszcze podniesienie kwoty wolnej od podatku. Dziś wynosi ona 3091 złotych. Kandydat na prezydenta chce podniesienia jej poziomu do 8 tysięcy złotych, argumentując, że w innych krajach ta suma jest wyższa niż w Polsce. Przepytani przez Money.pl eksperci zgadzają się z byłym ministrem finansów, Jackiem Rostowskim, który szacował, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku, według propozycji Andrzeja Dudy, uszczupliłoby roczne dochody budżetu o około 20 miliardów złotych.

Wśród przedwyborczych obietnic było również obniżenie stawki VAT do poprzedniego poziomu 22 procent. To według szacunków Money.pl wiązałoby się ze stratą dla budżetu od 6 do 8 miliardów tylko w ciągu jednego roku.

O co powinien przede wszystkim zadbać prezydent? Zobacz, co mówi Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha:

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m351073.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory-prezydenckie-andrzej-duda-jednak-nie,76,0,1803084.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Andrzej Duda jednak nie blokuje etatu na uczelni
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/103/m351079.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/wybory-prezydenckie-2015-zobacz-jakie,148,0,1797524.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oto pomysły kandydatów na prezydenta dotyczące gospodarki
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m339085.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory-prezydenckie-2015-spor-o-partyjne,154,0,1792154.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Duda przeciwny zabraniu partiom pieniędzy
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)