Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarosław Kaczyński domaga się zmian w Sejmie

2
Podziel się:

Według niego, obecnie nie działają w Polsce mechanizmy kontroli ani media, dlatego nawet najcięższe afery mogą być rozmywane.

Jarosław Kaczyński domaga się zmian w Sejmie
(Witold Rozbicki/Reporter)

Prawo i Sprawiedliwość chce comiesięcznych debat premiera z opozycją. To jedna z propozycji zawartych w tak zwanym Pakiecie Demokratycznym, czyli w przygotowanej przez PiS zmianie Regulaminu Sejmu. PiS składa projekt ponownie.

Potwierdził to prezes Jarosław Kaczyński podczas konferencji w siedzibie partii. Według niego, obecnie nie działają w Polsce mechanizmy kontroli ani media, dlatego nawet najcięższe afery mogą być _ rozmywane _. Premier i członkowie rządu mogą się _ wykręcać różnymi oświadczeniami, nie muszą odpowiadać na konkretne pytania i zawsze do nich należy ostatnie słowo _ - mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości. Pakiet Demokratyczny jest według PiS drogą do poprawy tej sytuacji.

W najważniejszych sprawach - takich jak wotum nieufności, budżet czy polityka zagraniczna - szefowie klubów powinni mieć w Sejmie takie samo prawo do wypowiadania się, jak premier i ministrowie - uważa prezes PiS. Tylko wtedy można jego zdaniem mówić o realnym starciu poglądów i tylko wtedy rząd będzie zmuszony do tego, by odnosić się do rzeczywistości, a nie odpowiadać insynuacjami.

Jarosław Kaczyński nawiązał też do wypowiedzi premiera podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec rządu, kiedy Donald Tusk zarzucił mu unikanie bezpośredniej konfrontacji. _ - Rzuciliśmy rękawicę. Jeżeli Donald Tusk tak bardzo lubi mówić o tym, że ktoś się nie chce z nim konfrontować, to będzie miał szansę. Jednak nie na zasadzie, że zaprzyjaźnieni dziennikarze go będą wspierać, tylko oko w oko _ - powiedział prezes PiS.

Skutkiem afery podsłuchowej, która ujawniła wysokość rachunków płaconych przez urzędników państwowych w restauracjach, jest dodatkowa propozycja PiS dotycząca ograniczenia w używaniu kart służbowych. _ - Nie może być tak, żeby ludzie władzy mogli sobie po prostu szastać pieniędzmi, w gruncie rzeczy na swoje prywatne potrzeby _ - wyjaśnił Jarosław Kaczyński dodając, że jest to sprawa poboczna, ale ważna społecznie.

Jarosław Kaczyński przyznał, że z uchwaleniem pakietu może być kłopot, bo po to, żeby przeszedł w Sejmie, potrzebna jest akceptacja przynajmniej części posłów koalicji. Na razie lider SLD Leszek Miller zadeklarował gotowość do poparcia comiesięcznych debat rządu z opozycją.

Platforma raczej nie zmieni stosunku do projektu PiS. _ - Jarosław Kaczyński nie jest w stanie wygrać wyborów, ale myśli, że będzie w stanie uzyskać status premiera bez odpowiedzialności premiera _ - powiedział poseł PO Andrzej Halicki.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski szefem dyplomacji - o której decyzja? Przed szczytem premier Donald Tusk ma spotkać się m.in. z nowo wybranym szefem Komisji Europejskiej.
Polacy mniej ufają sędziom i prokuratorom Pracę sądów źle ocenia 42 proc., a prokuratury 39 proc. respondentów; ubyło pozytywnych ocen obu instytucji - wykazał lipcowy sondaż CBOS.
21 miesiąc z rzędu na plusie dla funduszy Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w czerwcu plus 0,7 miliarda złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
obiektywnie
4 lata temu
Niejaki samozwaniec Jarosslaw kaczynski jest odpowiedzialny za niszczenie demokracji w Polsce od roku 2010 przez 96 miesiecy urzadzal SABATY smolenskie i podzielil spoleczenstwo. Wykorzystujac system demokracji przez 8 lat w opozycji partia jego zyla z chznszow za kamienice w Alejach Ujazdwoskich i na Nowogrodzkiej z uwlaszczenia majatku zagarnietego nieboszczce PRL ! Pierwszy ma stanac przed Trybunalem Stanu a jeski nie dorosl stanowiskiem do takiej godnosci balezy postawic go przed sadem karnym za malwersacje polityczno-finansowe.
Staroć
4 lata temu
Jaki Leszek Miller ???