Notowania

Jest internet i chiński internet. Wojna handlowa USA i Chin pogłębia ten podział

Wszystkie dane chińskich użytkowników internetu muszą być przechowywane w kraju i dostępne dla władz. Do chińskiego modelu internetu coraz bardziej naginają się amerykańscy giganci. Podział pogłębia zaostrzająca się wojna gospodarcza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Thomas Galvez/Flickr (CC BY 2.0))
Internet w Chinach może być co najwyżej darmowy, bo wolny nie jest od dawna.

Internet coraz bardziej dzieli się wraz z pogłębiającym się konfliktem gospodarczym Waszyngtonu i Pekinu - pisze Bloomberg. Najnowszym symptomem tego zjawiska jest brak dużych graczy z Zachodu na ostatniej konferencji w Chinach dotyczącej rozwoju internetu.

Nie zmartwiło to jednak Chińczyków, którzy postanowili przedstawić swoją wizję rozwoju sieci. Chiński model ma być oparty na ścisłej kontroli państwa i ma przede wszystkim służyć modernizacji chińskiej gospodarki.

Wideo: Chiny chwalą się nowym myśliwcem

Chiny ogłosiły koncepcję "cybersuwerenności" w 2014 roku i od tego czasu konsekwentnie idą tą drogą. Niedawne skandale dotyczące naruszeń prywatności przez Facebooka i Google'a są dla Chińczyków okazją, by podkreślić domniemaną wyższość swojego modelu internetu.

Tlący się od lat konflikt gospodarczy pomiędzy USA i Chinami, który zapłonął za sprawą agresywnej polityki Donalda Trumpa w kwestii ceł na chiński eksport, dodatkowo zaostrzył ten podział. Hank Paulson, były sekretarz skarbu USA, określa już ten stan "ekonomiczną żelazną kurtyną".

Amerykańscy giganci w tej sytuacji utracili już nadzieje na normalne funkcjonowanie na rynku Państwa Środka. Jedyna możliwość - nagięcie się do zasad wprowadzonych przez rząd w Pekinie.

Amerykańscy giganci coraz chętniej idą tą drogą. Już w zeszłym roku Apple postanowiło założyć spółkę joint-venture z chińską firmą, która będzie przechowywać dane użytkowników systemu iOS na chińskich serwerach. Google przygotował ocenzurowaną wyszukiwarkę, która ma pozwolić na powrót na chiński rynek. O to samo od miesięcy zabiega też szef Facebooka Mark Zuckerberg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: technologie, internet w chinach, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-11-2018

chloropikrynaNo to przegięli ci Chińczycy!. Pora by CIA wyhodowała im Wałęsę 2.0,obaliła komunizm,przywróciła prawa człowieka i zdemontowała imperium zła. Tylko … Czytaj całość

11-11-2018

Czy ja wiem?Czy nieopatrzne podarowanie ukradzionej Ameryce technologii atomowej Chinom przez ruskich, czy inwestowanie całe lata w technologię kradnięcia … Czytaj całość

12-11-2018

SOLIDARNOSCIOWIECI TA PARSZYWA ,ZLA ,ZACOFANA GOSPODARKA KOMUNISTYCZNA GORA. A PIS tez sie pcha do CHINSKICH komunistow.

Rozwiń komentarze (6)