Notowania

praca
16-04-2018 (11:06)

Jest praca dla młodych. I to nawet dobrze płatna

Młodym jest dziś łatwiej znaleźć pracy niż jeszcze kilka lat temu. Osoby po studiach w swojej pierwszej pracy mogą liczyć nawet na 70-80 proc. średniej krajowej. A wiosna to najlepszy moment dla studentów i absolwentów na zdobycie doświadczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Młodym coraz łatwiej znaleźć pracę, i to nawet nieźle płatną.

O sytuacji młodych na rynku pracy pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita". Na wiosnę rusza szereg programów stażowych, między innymi na portalach pracuj.pl, OLX Praca czy absolvent.pl. Polska Rada Biznesu do końca maja czeka na zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w programie "Kariera".

W większości przypadków praktyki studenckie są obecnie płatne, zaś te dla osób, które już skończyły studia, oferują już zarobek na poziomie płacy minimalnej (2100 zł).

Dobrze wykształceni absolwenci z unikalną wiedzą mogą dostać w pierwszej stałej pracy pensję sięgającą nawet 70-80 proc. średniej krajowej.

Zobacz też: Praca szuka człowieka. Młodzi od pracy oczekują czegoś innego, niż ich rodzice

Najwięcej żółtodziobom po studiach w pierwszym roku pracy płacą w województwach: mazowieckim (mediana zarobków na poziomie 3500 zł), dolnośląskim (3493 zł) i pomorskim (3300 zł). Najmniej: w lubelskim (2631 zł), warmińsko-mazurskim (2655 zł), podlaskim i kujawsko-pomorskim (2775 zł).

Najlepiej zarobią absolwenci informatyki, elektroniki i telekomunikacji, automatyki, lotnictwa i zarządzania i marketingu. We wszystkich tych profesjach w ciągu trzech lat pracy można liczyć na zarobki sięgające co najmniej 4,5 tys. zł.

Bezrobocie wśród młodych w ciągu dwóch ostatnich lat spadło w ciągu pięciu ostatnich lat z poziomu prawie 30 proc. do niecałych 15 proc. obecnie. Dla porównania - bez podziału na grupy wiekowe wynosi ono obecnie 6,6 proc. i jest najniższe od 27 lat.

Tagi: praca, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2018

EmigrantJest praca dla młodych. I to nawet dobrze płatna. Tak, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii.

16-04-2018

Pomroczna kartoflano żytnia okupowana przez odstępczy rzymW dzisiejszych czasach wypłata poniżej 2200 netto PLN w Polsce to biorąc pod uwagę np. skalę utraty wartości-siły nabywczej przez złotówkę to … Czytaj całość

16-04-2018

26 latekTak, bezrobocie wśród młodych spada ale to przez emigrację. Z moich kumpli z którymi chodziłem do gimnazjum i podstawówki, aż 8 z nich jest już za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)

Wybrane dla Ciebie