Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jest praca dla młodych. I to nawet dobrze płatna

Jest praca dla młodych. I to nawet dobrze płatna

Młodym coraz łatwiej znaleźć pracę, i to nawet nieźle płatną. Fot. EAST NEWS
Młodym coraz łatwiej znaleźć pracę, i to nawet nieźle płatną.

Młodym jest dziś łatwiej znaleźć pracy niż jeszcze kilka lat temu. Osoby po studiach w swojej pierwszej pracy mogą liczyć nawet na 70-80 proc. średniej krajowej. A wiosna to najlepszy moment dla studentów i absolwentów na zdobycie doświadczenia.

O sytuacji młodych na rynku pracy pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita". Na wiosnę rusza szereg programów stażowych, między innymi na portalach pracuj.pl, OLX Praca czy absolvent.pl. Polska Rada Biznesu do końca maja czeka na zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w programie "Kariera".

W większości przypadków praktyki studenckie są obecnie płatne, zaś te dla osób, które już skończyły studia, oferują już zarobek na poziomie płacy minimalnej (2100 zł).

Dobrze wykształceni absolwenci z unikalną wiedzą mogą dostać w pierwszej stałej pracy pensję sięgającą nawet 70-80 proc. średniej krajowej.

Zobacz też: Praca szuka człowieka. Młodzi od pracy oczekują czegoś innego, niż ich rodzice

Najwięcej żółtodziobom po studiach w pierwszym roku pracy płacą w województwach: mazowieckim (mediana zarobków na poziomie 3500 zł), dolnośląskim (3493 zł) i pomorskim (3300 zł). Najmniej: w lubelskim (2631 zł), warmińsko-mazurskim (2655 zł), podlaskim i kujawsko-pomorskim (2775 zł).

Najlepiej zarobią absolwenci informatyki, elektroniki i telekomunikacji, automatyki, lotnictwa i zarządzania i marketingu. We wszystkich tych profesjach w ciągu trzech lat pracy można liczyć na zarobki sięgające co najmniej 4,5 tys. zł.

Bezrobocie wśród młodych w ciągu dwóch ostatnich lat spadło w ciągu pięciu ostatnich lat z poziomu prawie 30 proc. do niecałych 15 proc. obecnie. Dla porównania - bez podziału na grupy wiekowe wynosi ono obecnie 6,6 proc. i jest najniższe od 27 lat.

Czytaj także
Polecane galerie
Katarzyna
2018-05-18 22:22
Bardzo dobre wieści dla osób młodych. Chociaż jeżeli ktoś ciągle szuka miejsca dla siebie proponuję zapoznać się z nowym zawodem: wirtualna asystentka
Bida
2018-04-16 21:36
No tak wszystko na dobrej drodze dla młodych. Brawo. Szkoda tylko że o starych ludziach nikt nie myśli. Niestety ciężkie jest życie rencistów i emerytów. Żal
Pismo-Boża nauka czyrozmaita tradycja ludzka? Bitwa mentalna
2018-04-16 17:32
Młodzież zmotoryzowana jeździ wehikułami, których miejsce jest raczej w muzeum techniki, a nie na drogach... Taki mamy dobrobyt...
Pokaż wszystkie komentarze (20)