Notowania

Jest projekt Nowej Ordynacji Podatkowej. Ma prawie 300 stron. My go czytaliśmy

Dokument ma wyważyć interesy podatnika i fiskusa. Dzięki niemu postanę też dodatkowe organy, m.in. Rzecznik Praw Podatnika i Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych. Projekt Nowej Ordynacji Podatkowej trafił do konsultacji i uzgodnień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)
Minister Teresa Czerwińska zapowiada, że Nowa Ordynacja Podatkowa doprowadzi do doprowadzą do wyważenia interesu publicznego i interesu podatnika

Dokument ma wyważyć interesy podatnika i fiskusa. Dzięki niemu powstaną też dodatkowe organy, m.in. Rzecznik Praw Podatnika i Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych. Projekt Nowej Ordynacji Podatkowej trafił do konsultacji i uzgodnień.

Projekt Nowej Ordynacji Podatkowej liczy niemal 300 stron, uzasadnienie ponad 550. Konsultacje dokumentu mogą teraz potrwać dwa miesiące. Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji, obowiązująca ustawa z 1997 roku "nie odpowiada już dzisiejszym potrzebom i standardom".

Dalej możemy przeczytać, że widoczna jest potrzeba opracowania mechanizmów, które doprowadzą do wyważenia interesu publicznego i interesu podatnika.

Ministerstwo chce zwiększyć pobór podatków i otworzyć się na podatnika. Mają zniknąć instrumenty administracyjne, takie jak wezwanie do zapłaty, czy decyzje podatkowe. W ich miejsce mają pojawić się "instrumenty wspierające" - np. mediacja podatkowa. W sporze na linii podatnik-urząd pomagać ma mediator. Listę takich ekspertów sporządzi Ministerstwo Finansów.

Zobacz: Nowa Ordynacja Podatkowa powinna do końca roku trafić do parlamentu

Pojawią się też umowy między podatnikiem a organem podatkowym, udokumentowane protokołem. Uzgodnienia organ podatkowy będzie musiał podtrzymać w późniejszej decyzji podatkowej.

Wdrożona będzie też procedura konsultacyjna. Jeśli podatnik nie będzie pewny, co do poprawności dokonanych rozliczeń, będzie mógł zlecić organowi podatkowemu skontrolowanie określonej transakcji.

Ministerstwo Finansów

Nowa Ordynacja Podatkowa ma wprowadzić też cooperative compliance, czyli umowę o współdziałanie. Podatnik będzie musiał ujawnić organowi podatkowemu wszelkie informacje na temat swojej działalności oraz będzie miał obowiązek zgłaszania wszelkich zagadnień spornych. Organ będzie musiał na te pytania odpowiedzieć.

Projekt zakłada także wprowadzenie uproszczonej procedury w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych w kwocie do 5 tys. zł. Według danych, zawartych w Ocenie Skutków Regulacji, procedura dotyczyłaby 67 proc. postępowań podatkowych.

Ustawa zakłada również powołanie Rzecznika Praw Podatnika, który miałby być ostatnią instancją odwoławczą w spornych sprawach z fiskusem. Rzecznik ma mieć swoich przedstawicieli w każdym województwie.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że rozwiązania zawarte w Nowej Ordynacji Podatkowej mają być przyjazne i przejrzyste dla podatnika.

Projekt opracowała Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego pod przewodnictwem prof. Leonarda Etela.

Przepisy mają wejść w życie ma w 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nowa ordynacja podatkowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-07-2018

maderfokaObowiązek podatnika jest tylko jeden - ma płacić piniendzy! Za to praw ma mnóstwo: ma prawo zapłacić wcześniej, ma prawo zapłacić więcej, ma prawo … Czytaj całość

22-07-2018

poyuea co zrobił Mateusz, uszczelnił VAT, -- powiedzmy. Dał 500 minus tym co ciężko harują, + 300 minus głównie emerytom, dał kwotę wolną od podatku 5000 … Czytaj całość

21-07-2018

maderfoka"Powstaną nowe organy" - wy mnie w moje stare możecie cmoknąć.

Rozwiń komentarze (56)