Notowania

gaz łupkowy w polsce
17.02.2011 13:34

Jest gaz łupkowy. Na wybrzeżu, koło Ustki

Wiercenia dały pozytywny wynik. Gaz, który znaleziono ma dobrą jakość - to głównie metan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seesea/Dreamstime)

Wiercenia poszukiwawcze gazu łupkowego koło Ustki dały pozytywny wynik, poszukująca w tym rejonie gazu firma BNK Petroleum podała wstępne analizy pierwszego odwiertu, w którym znaleziono ślady gazu - poinformował Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Kierownik Pracowni Geologii Naftowej w PIG wyjaśnił, że odwiert wykonany w styczniu i lutym 2011 r. jest jednym z sześciu już wywierconych w Polsce otworów poszukiwawczych gazu łupkowego, ale pierwszym, z którego dane zostały podane publicznie - podkreślił. - _ Wyniki pozostałych wierceń, wykonanych od lipca 2010 do dziś, są nadal analizowane i nie zostały dotąd opublikowane _ - powiedział Poprawa.

Według PIG informacje firmy BNK Petroleum można określić jako _ pozytywne i bardzo zachęcające _. - _ Pionowy otwór o nazwie Wytowno S-1, zlokalizowany jest w pobliżu wsi Niestkowo pomiędzy Słupskiem i Ustką (woj. pomorskie), na bloku koncesyjnym Sławno _ - powiedział Poprawa. Miejscowość Niestkowo leży 8 km na południowy wschód od Ustki, a Wytowno 8 km na zachód od Ustki, 4 km od morza.

- _ W otworze odwierconym do głębokości 3580 m, stwierdzono obecność licznych objawów gazu ziemnego _ - poinformował geolog. Są to samoczynne przypływy gazu z górotworu do otworu wiertniczego, obserwowane w płuczce wydobywanej podczas wiercenia.

Ekspert podkreślił, że gaz, który pojawił się w odwiercie ma dobrą jakość - jest to głównie metan z niewielką domieszką etanu i propanu.

Gaz obserwowano na głębokości od 2,5-3 tys. m do około 3,5 tys. m - poinformował Poprawa. Pojawił się, gdy wiercenie dotarło do poziomu łupków z ery dolnego paleozoiku na odcinku około 670 m. W pokładach łupków z okresu dolnego syluru, ordowiku i kambru gaz pojawiał się na odcinku 220 m, a w pokładach łupków z środkowego i górnego syluru na odcinku 450 m. Najbardziej intensywne objawy występowania gazu odnotowano w łupkach okresu ordowiku na odcinku 83 m.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;za;rok;bedzie;wiadomo;czy;jest;gaz;lupkowy,249,0,673017.html) Pawlak: Za rok będzie wiadomo, czy jest gaz łupkowy
Obecnie trwają analizy pobranego materiału skalnego (rdzeni bocznych) oraz próbek gazu. Firma przeprowadzi pełną analizę rdzeni - m.in. porowatości, przepuszczalności, zawartości węgla organicznego, składu gazu i właściwości mechanicznych. Badana będzie też tzw. dojrzałość termiczna skał, która pokazuje, jaka jest jakość gazu w złożu. Wyniki badań powinny być gotowe na początku kwietnia.

Firma oceni też opłacalność wydobycia. Koszt tego otworu bez szczelinowania, które potrzebne jest do wydobywania gazu łupkowego, szacowany jest na około 6 mln dolarów - podała BNK Petroleum. Firma zapowiedziała, że przygotowuje się do wykonania szczelinowania. Proces ten może zostać przeprowadzony w drugim kwartale tego roku - podała firma.

BNK chce też jak najszybciej przystąpić do odwiertów pod Lęborkiem.

Kalifornijska firma BNK Petroleum ma korzenie w kanadyjskiej firmie Bankers Petroleum - wyjaśnił Poprawa. W Polsce na Pomorzu posiada 6 bloków koncesyjnych przez dwie firmy zależne - Saponis Investments oraz Indiana Investments. BNK Petroleum współpracuje z austriacką firmą RAG Rohoel-Aufsuchungs oraz austriacko-włoską Sorgenia E&P. W Niemczech BNK Petroleum posiada kilka bloków koncesyjnych gazu łupkowego w Nadrenii-Westfalii i Saksonii - podał naukowiec.

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Geolodzy oceniają, że w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny mogą zalegać łupki gazonośne. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie. Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight (zakleszczonych) oraz łupkowych, jest trudniejszy w wydobyciu od gazu ze złóż konwencjonalnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t46458.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;wkroce;nowy;odwiert,25,0,743449.html) Gaz łupkowy: Wkróce nowy odwiert PGNiG przewiduje około 100 mln zł na poszukiwania gazu w przyszłym roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t88859.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielkosc;zloz;gazu;lupkowego;poznamy;w;kwietniu,251,0,740603.html) Wielkość złóż gazu łupkowego poznamy w kwietniu Będą to pierwsze wiarygodne szacunki zasobów tego paliwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/miliardy;na;gazowe;inwestycje;gaz-system;ma;plan,233,0,713705.html) Miliardy na gazowe inwestycje. Gaz-System ma plan Na dywersyfikację dostaw spółka wyda osiem miliardów złotych.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, gaz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz