Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest kara za narzucanie cen usług

0
Podziel się:

Prezes UOKiK uznała, że Krajowa Izba Urbanistów narzucając minimalne ceny usług swoim członkom ograniczała konkurencję.

Jest kara za narzucanie cen usług
bETRtDCd

Krajowa Izba Urbanistów narzucała minimalne ceny usług swoim członkom - uznała prezes UOKiK. Za stosowanie praktyk istotnie ograniczających konkurencję związek przedsiębiorców zapłaci ponad 17 tys. zł.

Na zdjęciu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.

Członkostwo w Krajowej Izbie Urbanistów (KIU) jest obligatoryjne dla każdego urbanisty w Polsce. Zadaniem Izby jest sprawowanie nadzoru nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu urbanisty polegającego na projektowaniu zagospodarowania przestrzeni w skali regionalnej i lokalnej. Postępowanie przeciwko KIU zostało wszczęte przez Urząd w październiku 2012 r. Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudziły niektóre sformułowania zawarte w kodeksie etycznym Izby oraz w uchwale wprowadzającej zasady wycen prac urbanistycznych.

bETRtDCf

Statut Krajowej Izby Urbanistów głosi, że do jej zadań należy m.in. ustalanie zasad wyceny prac wykonywanych przez jej członków. KIU przyjęła uchwałę wprowadzającą ustaloną odgórnie, sztywną stawkę za jednostkę nakładu pracy jako podstawę ustalania wynagrodzenia za prace urbanistyczne. Określiła również dopuszczalne odchylenia od cen końcowych obliczonych w wykorzystaniem tej stawki oraz przyjęła, że oferowanie ceny niższej od wskazanej w uchwale, stanowi naruszenie zasad etyki zawodowej, a wykonanie prac za cenę niższą od wyliczonej o ponad 25 proc. - stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Wobec członków, którzy oferowali według KIU rażąco niskie ceny za swoje usługi, zgodnie z obowiązującym kodeksem etyki - Okręgowe Izby Urbanistów prowadziły postępowania dyscyplinarne i karały ich naganą. Proceder ten trwał od 2004 roku.

Prezes UOKiK uznała, że KIU narzucając minimalne ceny usług swoim członkom istotnie ogranicza konkurencję, uniemożliwiając urbanistom reagowanie na zmieniającą się sytuację rynkową i dopasowywanie oferowanych cen do własnych kosztów. Zgodnie z przepisami antymonopolowymi, każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie kształtować ceny za swoje usługi. Skutki niedozwolonych działań izby odczuły przede wszystkim podmioty korzystające z usług urbanistów, które zostały pozbawione możliwości skorzystania z tańszej oferty.

Prezes UOKiK za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję poprzez stosowanie cen minimalnych nałożyła na Krajową Izbę Urbanistów karę w wysokości 17.625 zł i nakazała zmianę zakwestionowanych działań. Decyzja nie jest ostateczna, KIU przysługuje prawo odwołania się do sądu.

Czytaj więcej w Money.pl
SKOK surowo ukarany. Za złe praktyki - _ Osoba zaciągająca pożyczkę ma prawo wiedzieć w jakiej sytuacji wzrośnie koszt jej spłaty _ - mówi przedstawiciel UOKiK, który nałożył karę.
UOKiK ukarał firmę śmieciową. Miała monopol? Wrocławska spółka Chemeko-System, jako pierwsza w Polsce, została ukarana za podwyższenie cen na odbiór śmieci.
Sfinks ukarany przez UOKiK. Będzie pozew Kierownictwo spółki jest oburzone decyzją urzędu. Nie zamierzają płacić prawie 0,5 mln zł i co więcej, zapowiadają skargę do sądu.
bETRtDCG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)