Notowania

Jesteśmy tani, chcą u nas inwestować

Napływ inwestycji zagranicznych do Polski w zeszłym roku, mógł sięgnąć 10 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(endopack/iStockphoto)

W 2010 r. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych sfinalizowała 58 dużych projektów inwestycyjnych, dzięki którym powstało 11 tys. nowych miejsc pracy - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Dodał, że wartość tych projektów to ok. 1 mld euro.

Chodzi o projekty, które zostały rozpoczęte i sfinalizowane w PAIiIZ. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych pomaga zagranicznym inwestorom wejść na polski rynek - jest to pomoc w przejściu przez niezbędne procedury administracyjne oraz prawne, dostarczanie informacji o otoczeniu gospodarczo-prawnym inwestycji oraz wsparcie w znalezieniu partnerów, dostawców i lokalizacji. Majman wyjaśnił, że projektów inwestycyjnych w 2010 r. było o ponad 30 proc. więcej niż w 2009 r., natomiast pod względem miejsc pracy w ub. roku odnotowano przyrost o 5 proc.

_ - PAIiIZ oczywiście nie odpowiada za wszystkie inwestycje w Polsce, zagraniczny inwestor może tu inwestować bez czyjejkolwiek pomocy, może też korzystać z pomocy Centrum Obsługi Inwestora, czyli takiego narzędzia, którym dysponuje urząd marszałkowski w każdym województwie _ - zaznaczył Majman. Dodał, że PAIiIZ zajmuje się inwestycjami strategicznymi, dużymi.

Oszacował, że całkowity napływ inwestycji zagranicznych do Polski w zeszłym roku mógł wynieść między 9 a 10 mld euro.

Prezes PAIiIZ przypomniał, że świat wciąż boryka się ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego, więc jego zdaniem trudno oszacować, ile firm zainwestuje w Polsce w tym roku. _ Chcę przypomnieć, że w tej chwili napływ inwestycji z krajów, które dostarczają te inwestycje, jest jakieś 30-40 proc. mniejszy niż przed kryzysem. Optymiści szacują, że poziom przedkryzysowy uda się osiągnąć najwcześniej w 2014 r., a realnie patrząc w 2015 r. _ - powiedział.

PAIiIZ przedstawiła wyniki badania przeprowadzonego przez TNS Pentor, dotyczącego satysfakcji inwestorów z usług Agencji. Jak wynika z badania, zrealizowanego w listopadzie 2010 r. wśród 38 firm, inwestorzy wysoko oceniają działalność PAIiIZ, jednak 24 proc. ankietowanych wskazywało, że miewało problemy ze skontaktowaniem się z przedstawicielami PAIiIZ.

Z badania wynika także, że zagranicznych inwestorów najbardziej zachęca do inwestowania w Polsce dostęp do wykwalifikowanej kadry i stosunkowo niskie koszty pracy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;kryzys;w;polsce;skonczy;sie;gdy;zaczna;inwestycje,170,0,672170.html) Belka: Kryzys w Polsce skończy się, gdy zaczną inwestycje Prezes NBP mówi, jakich sygnałów ożywienia wypatrywać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t15472.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/koniec;kryzysu;-;zagraniczni;inwestorzy;wracaja;do;polski,61,0,669245.html) Koniec kryzysu - zagraniczni inwestorzy wracają do Polski Powrót zagranicznych inwestycji do Polski da budżetowi w przyszłym roku 5 miliardów złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t89380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/bylismy;rumunia;bedziemy;indiami;europy,98,0,577890.html) Byliśmy Rumunią, będziemy Indiami Europy Zagraniczni inwestorzy potrafią zaskoczyć. Hyundai chciał, by prezydencki samolot latał po ich prezesa do Frankfurtu.
Tagi: inwestycje zagraniczne w polsce, inwestycje, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz