Notowania

Przejdź na
Jarosław Kaczyński
23.03.2013 15:00

Kaczyński obiecuje duże zmiany w podatkach

- Polska musi znowu stać się krajem sprawiedliwym - powiedział prezes PiS. Za konieczne uznał wyższe opodatkowanie...

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marcin Bednarski)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w Gostyninie (Mazowieckie), że PiS już w tej kadencji będzie dążył do zmiany systemu podatkowego, aby był bardziej sprawiedliwy. Za konieczne uznał wyższe opodatkowanie najwyższych dochodów.

Aktualizacja godz. 21.30

_ - Polska musi znowu stać się krajem sprawiedliwym, bo dzisiaj krajem sprawiedliwym nie jest Mamy kryzys. Ten kryzys przejawia się w Polsce w sferze finansów publicznych, mówiąc najprościej nie mamy pieniędzy. Nie mamy pieniędzy na nasze wspólne sprawy, tych pieniędzy jest za mało i w związku z tym trzeba sobie zadać pytanie, czy ten bardzo niesprawiedliwy system podatkowy, który mamy w Polsce, powinien trwać _ - powiedział Kaczyński.

Podkreślił, że w czasie kryzysu nie jest do zaakceptowania sytuacja, w której osoby mające najwięcej pieniędzy płacą niższe podatki niż ci, którzy mają ich najmniej.

_ - Będziemy dążyli, i to już w tej kadencji, do tego, żeby to zmienić. Będziemy dążyli do tego, by system podatkowy w Polsce był systemem sprawiedliwym, żeby tak, jak jest na świecie, ci, którzy mają więcej, także więcej płacili, a ci, którzy mają mniej, płacili mniej. Jest tak, że mamy przed sobą perspektywę obniżenia VAT-u, mamy podwyższenie najróżniejszych opłat. To wszystko trafia przede wszystkim w tych średnio i mniej zarabiających, bo dla nich podwyżki cen towarów codziennego użytku są szczególnie bolesne _ - mówił.

Prezes PiS dodał, że podwyżki z punktu widzenia osób bogatych są niemalże niezauważalne. _ W naszym kraju przecież zarabiający płacą 19-procentowy podatek, w większości tylko niewielu z nich płaci 32 procent. Ogromna większość, dzięki różnego rodzaju chwytom, dzięki rozwiązaniom, które wprowadził Leszek Miller, kiedy był premierem, płaci 19 procent, czyli najniższą stawkę podatkową. I to jest rozwiązanie, które po postu nie może dłużej trwać, musi być zmienione, bo musi być przywrócona sprawiedliwość i musi być więcej pieniędzy w naszych kasach, w tej naszej wspólnej kasie, jakim są budżet i inne wielkie fundusze _ - wskazał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/60/m265788.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;jedyna;alternatywa;dla;marazmu;po-psl,173,0,1275053.html) *SLD jedyną alternatywą dla marazmu PO-PSL? * PO ulega erozji, PiS pozostaje w smoleńskim amoku, tylko SLD zajmuje się rzeczywistymi problemami społecznymi - przekonuje Leszek Miller.

Kaczyński zaznaczył, że w Polsce są wielkie sfery nieopodatkowane i nie chodzi tylko o tzw. szarą strefę, ale o sieci handlowe, znaczną część kapitału zagranicznego i w wielkim stopniu o banki. _ Już dawno proponowaliśmy, by tutaj wprowadzić opodatkowanie. To w końcu chodzi o miliardy złotych do naszego wspólnego budżetu. Ale teraz tę sprawę stawiamy jeszcze bardziej w sposób wyraźny, jeszcze bardziej zdecydowany. Musimy przywrócić - co powinno być podstawą naszego całego życia społecznego - sprawiedliwość _ - mówił.

Zdaniem Kaczyńskiego czas kryzysu wymaga rozwiązań nadzwyczajnych, które po jego ustąpieniu mogą być zniesione. Zaproponował szczególne opodatkowanie najwyższych dochodów, chociaż - jak zaznaczył - nie tak wysokie, jak w innych krajach, gdzie wprowadzono 75-procentowy podatek, bo to - mówił - mogłoby być nieracjonalne. Wskazał na konieczność wyższego niż 32 procent opodatkowania dochodów od pewnej granicy, np. od pół miliona złotych rocznie. Wyjątkiem miałyby być sytuacje, gdy wysokie dochody byłby inwestowane w produkcję i usługi, tworzenie nowych miejsc pracy.

Prezes PiS zwrócił też uwagę, że w ostatnim czasie doszło do _ zaprzyjaźnienia się wymiaru sprawiedliwości z przestępcami _, wydawania niskich wyroków. _ Tak być nie może. Wysunęliśmy odpowiednie propozycje w parlamencie i będziemy je twardo forsowali. Mówię jasno, przywrócenie w Polsce porządku, także jeśli chodzi o bezpieczeństwo obywateli, to jest dzisiaj priorytet. Winno temu służyć prawo i powinien temu służyć wymiar sprawiedliwości. Coś trzeba tu uczynić. Trzeba dążyć do zmiany mentalności, a jeśli będzie trzeba także do zmian personalnych _ - podkreślił Kaczyński.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m265787.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;o;kryzysie;polska;jest;bezpieczna,161,0,1275041.html) *Rostowski o kryzysie: _ Polska jest bezpieczna _ * - _ Dla bezpieczeństwa Polski musimy postawić tamę politycznym hochsztaplerom i fanatykom _ - grzmiał. W Radziejowie (Kujawsko-Pomorskie), które było kolejnym z odwiedzanych miast, Kaczyński poinformował, że w ciągu najbliższych tygodni PiS przedstawi projekt szerokich zamian w sferze ochrony zdrowia. Lider PiS zaznaczył, że projekt ten nie przewiduje podnoszenia składki zdrowotnej, ale ma ułatwić gospodarowanie pieniędzmi z tego źródła.

PiS chce też, aby ratownictwo medyczne, a więc i pogotowie ratunkowe, było traktowane tak, jak staż pożarna. _ To ma być służba państwowa, która będzie reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzi _ - mówił Kaczyński. Dodał, że zasadą powinno być, że w przypadku zgłoszenia choroby dzieci i młodzieży do 17. roku życia, nie można byłoby odmówić przyjazdu karetki.

Według Kaczyńskiego NFZ powinien być zlikwidowany, a _ pieniądze ze składek zdrowotnych powinny wrócić do budżetu, bo tam są najmocniej pilnowane _. _ W NFZ z dyscyplinowaniem jest bardzo, bardzo źle _ - argumentował.

Podczas ostatniego spotkania, w Mogilnie (Kujawsko-Pomorskie) prezes PiS odniósł się do wystąpienia Donalda Tuska na posiedzeniu Rady Krajowej PO. _ - Dziś Donald Tusk był łaskaw powiedzieć, że przyjście do władzy pewnego ugrupowania - nie wymienił go ostrożnie - to będzie dla kraju śmiertelne zagrożenie. Otóż w Polsce nie trzeba szukać zagrożenia w przyszłości, ono już dzisiaj jest. Tym zagrożeniem są obecne rządy i Donald Tusk, i dlatego musimy uczynić wszystko, żeby odsunąć ich do władzy _ - przekonywał szef Pis.

_ - Musimy być zjednoczeni, musimy pilnować uczciwości wyborów, musimy przekonywać swoje rodziny, przyjaciół, znajomych, kolegów i koleżanki z pracy do tego, żeby zobaczyli rzeczywistość i nie dawali się nabrać na tę propagandę _ - mówił.

Otwarte spotkania w Gostyninie, Radziejowie i Mogilnie inaugurują objazd prezesa PiS po kraju, w czasie którego zamierza w towarzystwie polityków z kierownictwa partii odwiedzić mniejsze miejscowości, miasta powiatowe we wszystkich województwach. W Gostyninie Kaczyński podkreślił, że mieszkańcy niewielkich miejscowości stanowią większość Polaków, a na ogół żyje się im znacznie gorzej niż w dużych miastach. Zaznaczył, że w czasie wizyt chce z nimi _ rozmawiać o sprawach najważniejszych, a tych jest bardzo wiele. _

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes PiS rusza w Polskę. Z kim się spotka? Prezes i politycy PiS będą mówić o ciężkiej sytuacji. Zobacz, gdzie rozpoczną objazd kraju.
PiS boi się doradcy PO, bo szkolił się w Rosji Sytuacja zagraża bezpieczeństwu państwa - oceniają.
PiS skarży do Trybunału Konstytucyjnego 14 naruszeń konstytucji wskazuje PiS w skardze do Trybunału konstytucyjnego dotyczącej paktu fiskalnego.
Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz