Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński twierdzi, że potrzebne jest pogłębione partnerstwo z USA

0
Podziel się:

Kaczyński przekonywał, że Polska nie może być członkiem NATO klasy B i jakiekolwiek ograniczenia dotyczące obecności wojsk NATO na terytorium Polski muszą być zniesione.

Kaczyński twierdzi, że potrzebne jest pogłębione partnerstwo z USA
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wobec zagrożenia ze strony Rosji, Polska powinna pogłębić swoje partnerstwo z USA - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według Kaczyńskiego elementami takiego partnerstwa powinna być m.in. obecność amerykańskiej armii w Polsce oraz wspólne bazy wojskowe.

- _ Mamy nową sytuację w Europie. Mamy do czynienia z jawnym, łamiącym prawo międzynarodowe ekspansjonizmem Rosji _ - ocenił Kaczyński dzisiaj w Warszawie. Jak zaznaczył, istotna jest _ kwestia zabezpieczenia Polski przed tą polityką _.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, komentując słowa szefa PiS, powiedziała, że _ sytuacja w Europie od pewnego czasu jest dokładnie taka sama i to, co się dzieje na Ukrainie, nie dzieje się od wczoraj, tylko już od wielu tygodni _.

_ - Premier Tusk i polski rząd wielokrotnie mówił i mówi o tej sytuacji, że należy zapewnić bezpieczeństwo Polsce. Gwarantem bezpieczeństwa w Polsce jest współpraca z NATO i z naszymi sojusznikami, i ta współpraca jest realizowana. Są samoloty amerykańskie i samoloty angielskie, które pomagają w tej chwili monitorować sytuację nad krajami bałtyckimi, to wszystko się dzieje _ - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że w związku z tym nie rozumie, dlaczego _ dziś pan prezes Kaczyński podnosi ten temat _.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do słów prezesa PiS, napisał na Twitterze: _ cieszy, że PiS już nie nazywa robieniem kabaretu postulat umieszczenia komponentu lądowego USA w PL i umie poprzeć rząd _.

Kaczyński przekonywał, że Polska nie może być _ członkiem NATO klasy B _ i _ jakiekolwiek ograniczenia dotyczące obecności wojsk NATO na terytorium Polski muszą być zniesione _. _ I to zniesione w sposób praktyczny. Te wojska powinny być tutaj. Na to bardzo liczymy i do tego będziemy dążyć wszelkiego rodzaju metodami _ - dodał prezes PiS.

W jego ocenie, w Polsce powinny stacjonować wojska amerykańskie w liczbie nawet 10 tys. żołnierzy. _ - Atak na wojska amerykańskie byłby barierą nie do przekroczenia, nawet dla pełnego ambicji ekspansjonistycznych Putina _ - uzasadniał.

_ - Najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby, gdyby wojska polskie i amerykańskie miały w Polsce wspólne bazy _ - ocenił Kaczyński. Opowiedział się też za powołaniem wspólnej polsko-amerykańskiej brygady.

_ - Nie wiemy, czy Amerykanie są gotowi na tyle zmienić swoją dotychczasową taktykę czy swoją dotychczasową doktrynę, by na tego rodzaju rozwiązanie pójść _ - zaznaczył Kaczyński. Zaznaczył jednak, że _ tego rodzaju propozycja powinna być Amerykanom przedłożona _.

_ - Z punktu widzenia militarnego i militarno-politycznego jest to najbardziej skuteczne i może najszybciej doprowadzić do tego, że Polska będzie państwem bezpiecznym, wobec nasilającej się agresji ze strony Rosji _ - uważa Kaczyński.

Jak powiedział poseł PiS Krzysztof Szczerski, _ istnieje wspólna definicja podstawowego zagrożenia dla bezpieczeństwa międzynarodowego, czyli zmiana granic za pomocą szantażu i destabilizacji wewnętrznej państwa _.

_ - Takie zagrożenie jest dzisiaj wspólnym dla wszystkich państw NATO i odpowiedzią powinno być pogłębienie partnerstwa polsko-amerykańskiego _ - ocenił Szczerski. Jak przekonywał, może to przyczynić się do powstania _ nowej architektury bezpieczeństwa w Europie Środkowej i Wschodniej _.

_ - Cieszymy się, że prezes Kaczyński popiera marzenia Radosława Sikorskiego o obecności brygad NATO w Polsce. Dziękujemy za wsparcie rządu _ - komentował _ na gorąco _ na Twitterze sekretarz generalny PO Paweł Graś, komentując słowa prezes PiS.

W ubiegłym tygodniu w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw NATO potwierdzili przywiązanie do zasady wspólnej obrony i polecili władzom wojskowym NATO wypracowanie sposobów na zwiększenie zdolności obrony i odstraszania. Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że analiza dotyczy także możliwości wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu w państwach członkowskich w Europie Środkowej i Wschodniej. Sikorski wyraził życzenie, by w Polsce znalazły się dwie ciężkie brygady państw NATO. Za zwiększeniem obecności wojskowej Sojuszu w Polsce opowiedział się też premier Tusk.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)