Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Komorowski musi pamiętać, że jest tylko urzędnikiem

0
Podziel się:
Kalisz: Komorowski musi pamiętać, że jest tylko urzędnikiem
bEUNQFyZ

Money.pl MarszałekBronisław Komorowskiod sobotniej tragedii zastępuje zmarłego prezydentaLecha Kaczyńskiego. Jak Pan ocenia jego decyzje?

Ryszard Kalisz, poseł SLD: Nie chcę brać udziału w politycznych komentarzach. Przeżyłem tak głęboką traumę w związku z tą tragedią, że do czasu pogrzebu nie będę zabierał głosu w tych sprawach.

Ale tu nie chodzi tylko o polityczną ocenę marszałka Komorowskiego, ale o opinię prawnika i osoby, która kierowała pracą Kancelarii Prezydenta.

bEUNQFzb

**[

Wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/smierc;lecha;kaczynskiego.html )**

Nie dostrzegam, żadnych nieprawidłowości w dotychczasowych działaniach Bronisława Komorowskiego. Zarzuty jakie było słychać tuż po przejęciu obowiązków nieżyjącego Lecha Kaczyńskiego, że decyzje podejmowane przez marszałka są bezprawne, bo nie złożył on przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym uważam za niepoważne.

bEUNQFzh

Konstytucja mówi precyzyjnie, że marszałek przejmuje te obowiązki automatycznie z chwilą śmierci prezydenta czyli w chwili kiedy informacja o śmierci do niego dotrze. Następnie pełni je do czasu wyboru nowego prezydenta Rzeczypospolitej. W konstytucji nie ma mowy o żadnej przysiędze.

Kwestia obsadzania stanowisk i ogłoszenia terminu wyborów?

Jeżeli chodzi o stanowiska to tutaj marszałek powinien wykazać dużą powściągliwość. [

bEUNQFzi

Nałęcz: Wawel to już kampania wyborcza ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/nalecz;wawel;to;juz;kampania;wyborcza,203,0,609739.html )
Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnejmogą funkcjonować w obecnym składzie bez prezesaSławomira Skrzypka. Nie ma konieczności niezwłocznego powoływania nowego prezesa. Tutaj należałoby poczekać na wybór nowego prezydenta i jego decyzję.

Jeżeli chodzi o ogłoszenie terminu wyborów, to odłożenie decyzji do przyszłego tygodnia uważam za słuszną. Pierwszeństwo mają uroczystości żałobne i pogrzeb. Marszałek Komorowski słusznie też zrobił, że konsultował to z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

Jest też kwestia ustaw, które prezydent Lech Kaczyński nie zdążył podpisać. Jak powinien zachować się Komorowski?

Zdecydowanie podpisać wszystkie ustawy. Nie powinien niczego wetować, ani odsyłać do Trybunału Konstytucyjnego bo to nie jego rola. Nie powinien też, by nie narazić się na zarzuty wykorzystywania sytuacji, wykazywać inicjatywy ustawodawczej. Tylko automatycznie podpisywać te ustawy, które z litery prawa wymagają podpisu prezydenta.

Wraz z dostarczeniem uchwalonej ustawy z kancelarii Sejmu do kancelarii prezydenta tekst staje się urzędowym pismem i marszałek Komorowski, pełniąc funkcję urzędniczą, powinien go niezwłocznie podpisać.

bEUNQFzj

*Są jednak ustawy, które wzbudzają kontrowersje, szczególnie ustawa o IPN. Mówiło się przecież o tym, że prezydent Kaczyński był jej przeciwny i zamierza ja skierować do Trybunału Konstytucyjnego. *

W tym przypadku to nie ma znaczenia. Marszałek pełniąc funkcję prezydenta powinien powstrzymać się od wszelkich decyzji politycznych i podpisywać wszystkie ustawy.

Marszałek zapowiedział jednak konsultacje w sprawie zmian w ustawie o ordynacji wyborczej. Jego zdaniem w takiej wyjątkowej sytuacji jaką mamy, terminy nakazujące komitetom wyborczym na zebranie 100 tysięcy podpisów są za krótkie.

One są krótkie, ale sytuacja też jest wyjątkowa i w tej sprawie nic nie powinno się zmieniać. Po pierwsze nie zmienia się reguł w trakcie procedury, po drugie i tak nie zdążono by ich wprowadzić przed wyborami.

bEUNQFzk

A na przyszłość? Może warto to zrobić?

Bez przesady, te terminy wcale nie są, aż tak krótkie, poza tym nie życzę Polsce powtórki takiej tragedii.

A wprowadzenie przepisów regulujących podróże oficjeli. Nie powinno się wprowadzić ścisłych regulacji?

[

Co może, czego nie, a co powinien zrobić Komorowski ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/co;moze;czego;nie;a;co;powinien;zrobic;komorowski,148,0,608148.html )
Nie trzeba tworzyć żadnych nowych przepisów. Na całym świecie to się reguluje zwyczajem. Nie ma takich przepisów. Gdy ja kierowałem kancelarią, to po prostu pilnowaliśmy, by prezydent nie latał tym samym samolotem z premierem.

To co się stało, że jednym samolotem leciało całe dowództwo armii to nie kwestia braku przepisów tylko braku... Ze względu na żałobę nie będę mówił czego. Przepisy tu nie są potrzebne.

Spekuluje się, że po śmierci prezydenta w wyborach zamiast niego wystartować możeJarosław Kaczyński. Wśród możliwych kandydatów SLD wymienia się między innymi Pana. Jak Pan to skomentuje?

Nie będę tego komentował, najpierw pochowamy przyjaciół i kolegów potem zajmiemy się kampanią.

bEUNQFzC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)