Na konferencji prasowej we Wrocławiu Schroeder powtórzył, że Unii nie stać obecnie na dopłaty dla rolnictwa krajów przystępujacych do wspólnoty. Przyznał, że rolnicy z krajów kandydujacych mają prawo do dopłat bezpośrednich jednak ich wysokość zostanie wynegocjowana pod koniec roku. Zdaniem kanclerza jest to konieczne ponieważ w berlińskiej Agendzie 2000 nie przewidziano dopłat dla rolników z nowo przyjętych krajów.
W związku z tym - powiedział kanclerz rolnicy ze Wspólnoty będą musieli zrezygnować z części przyznanych im funduszy na rzecz farmerów z nowo przyjetych krajów. Wtedy nowe kraje będa mogły otrzymać dopłaty, przynajmniej w takiej wysokości aby po wejsciu do UE nie stać się platnikiem netto. Taka sytuacja , zapewnil kanclerz Niemiec, byłaby niedopuszczalna.
Gerhard Schroeder podkreślił, że Niemcom zależy na rozszerzeniu Unii , gdyż ich kraj uzależniony jest od eksportu. Dlatego - jak powiedział kanclerz - Niemcy muszą zdobywać nowe rynki.
Premier Leszek Miller powiedział, że w rozmowach z kanclerzem uzgodnili, że Polscy rolnicy muszą mieć równe szanse w konkurowaniu z rolnikami z Unii oraz, że dyskusja na ten temat nie może stać się powodem opóźnień dla krajów, które mają wejść do UE. Premier podkreślił, że dyskusja z Komisją Europejską na temat polskich rolników nie jest sporem między Polską a Niemcami.
Jeden z dziennikarzy zapytał, czy Niemcy oraz inne kraje Unii Europejskiej popierają pomysł władz Wrocławia zorganizowania w tym mieście Expo 2010. Kanclerz Schroeder powiedział, że nie może w tej sprawie udzielić odpowiedzi mimo sympatii dla Wrocławia, gdyż nie wie, czy w tej kwestii nie zostały juz poczynione obietnice innemu krajowi. O expo 2010 staraja się także Chiny. Premier Leszek Miller dodał, że korzysta z każdej okazji, by zabiegać o wspacie dla Wrocławia w tej kwestii i o życzliwośc kanclerza Schroedera. Wyraził nadzieje że w 2010 roku Expo będzie można oglądać we Wrocławiu.
Premier Leszek Miller i kanclerz Gerhard Schroeder spotkali się we Wrocławiu podczas piatych konsultacji międzyrządowych odbywających się pod przewodnictwem obu polityków. Konsultacje są inicjatywą Helmuta Kohla. To najwyższa instytucjonalna forma dialogu pomiędzy Niemcami a Polską.