Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Mimo porozumienia i tak ma być protest "nawet 5 tys. osób". Szef Celników PL mówi money.pl o swoich planach

8
Podziel się:

Mimo porozumienia większości związków zawodowych z szefem KAS, protest wydaje się nieunikniony. Celnicy PL już zapowiadają akcję, w której wziąć udział może nawet 5 tys. funkcjonariuszy. - Porozumienie to tylko ogólniki, nie mogliśmy tego podpisać - mówią związkowcy.

Porozumienie z szefem KAS podpisało 10 związków. Celnicy PL chcą protestować
Porozumienie z szefem KAS podpisało 10 związków. Celnicy PL chcą protestować (JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews)

- Nie pozostaje nam nic innego, jak ogłoszenie akcji protestacyjnej w KAS - mówi money.pl Sławomir Siwy, szef związku Celnicy PL.

Wcześniej władze Krajowej Administracji Skarbowej pochwaliły się w komunikacie porozumieniem, które wypracowano z 10 związkami zawodowymi. Sławomir Siwy zaznacza jednak, że jego związek nie tylko jest największy w KAS, ale jego liczebność jest mniej więcej taka sama, jak wszystkich tych 10 razem wziętych. Zapewnia więc, że zaprotestować może nawet 5 tys. funkcjonariuszy - i to w sezonie przedświątecznym.

Władze związku Celnicy PL mówią, że funkcjonariusze już przygotowują się do protestu, a na celniczych forach "się po prostu gotuje".

Zobacz także: 400 mln zł na modernizację KAS. Teresa Czerwińska obiecuje podwyżki. Zobacz wideo:

Porozumienie to tylko ogólniki, mówią celnicy

Czemu Celnicy PL nie chcieli podpisać porozumienia? - To tylko ogólniki i deklaracje. Podpisano zresztą porozumienie z szefem KAS, a nie z ministrem konstytucyjnym. Uważano też, że próbowano pominąć większość funkcjonariuszy w podwyżkach takich, jak w pozostałych służbach - dodaje w rozmowie z money.pl Sławomir Siwy.

Zdaniem Celników PL, "zastrzeżenie w porozumieniu w zakresie podwyżek pozbawia udziału w nich całe grono funkcjonariuszy, w szczególności młodszych specjalistów, specjalistów i starszych specjalistów, którzy obecnie w większości mają osiągnięte maksimum na stanowisku lub są blisko tego maksimum". Siwy zwraca uwagę, że szef KAS nie zgodził się na wykreślenie tych zapisów, co do których celnicy mieli wątpliwości.

Przedstawiciele związków, które podpisały porozumienie, kwitują, że niezadowolona jest mundurówka, która do niedawna tworzyła Służbę Celną. Jednak zaznaczają, że i związki celnicze są wśród tych, którzy podpisali porozumienie z władzami KAS.

- Dla nas to jest sukces - mówi o porozumieniu w rozmowie z money.pl Teresa Raczyńska-Wiśniewska Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych. Zwraca uwagę, że "to głównie kobiety z urzędów skarbowych się ruszyły" i przestraszyły rząd. - Na tyle, że udało się podpisać dobre porozumienie - mówi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Manią nas
4 lata temu
Proszę państwa celników,po co strajk skoro co dzień strajkujecie na granicach przy odprawie podróżnych.przyklad..19 godzin oczekiwania w kolejce w Bezledach.do wglądu wiazdy i powroty ,monitoring.!czas oczekiwania auta z 1 ludziem to 45 minut.
MMMMMMMMBBBBB
4 lata temu
Sprawa jest prosta. Założymy 50 związków po jedną osobę i dogadaliśmy się z 50 związkami tylko 1 związek 5 tyś osób z nami się nie dogadał. Tak PiS robi w lolo ludzi.
Ja
4 lata temu
Tak samo jak wśród celników są czarne owce tak samo biznesmeni oszukują i kantują na podatkach ... częściej niż celnicy
Ja
4 lata temu
PiS tak lubi. Podpisze porozumienie ze związkami , które skupiają niewielu funkcjonariuszy i ogłosi sukces negocjacji. Skłóci całe środowisko ale to ich metoda działania ...
Ja
4 lata temu
650 zł podwyżki to dużo ale niewielu funkcjonariuszy je otrzyma bo najpierw musieliby dostać awans...a to prawie nie możliwe. W świat poszła informacja o podwyżkach ale o szczegółach to już niewiele wiadomo bo z nich właśnie wynika, ze na te podwyżki łapie się niewielu i w tym problem..: