Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Oprogramowanie Kaspersky Lab ma być usunięte z systemów rządowych USA

6
Podziel się:

Wskazano, że powodem zaniepokojenia resortu bezpieczeństwa są "powiązania między niektórymi przedstawicielami Kaspersky Lab a rosyjskim wywiadem i innymi rządowymi agencjami".

Oprogramowanie Kaspersky Lab ma być usunięte z systemów rządowych USA
(Mike Mozart/flickr (CC BY 2.0))

Resort bezpieczeństwa narodowego USA polecił w środę wszystkim ministerstwom i agencjom rządowym przygotowanie usunięcia produktów rosyjskiej firmy Kaspersky Lab z ich systemów informatycznych.

Wskazano, że powodem zaniepokojenia resortu bezpieczeństwa są "powiązania między niektórymi przedstawicielami Kaspersky Lab a rosyjskim wywiadem i innymi rządowymi agencjami", a także rosyjskie prawo, zezwalające agencjom wywiadu na "żądanie i wymuszanie" pomocy od Kaspersky Lab oraz na "przechwytywanie łączności przechodzącej przez rosyjskie sieci".

W ciągu 30 dni ministerstwa i agencje rządowe mają zidentyfikować produkty Kaspersky Lab w swoich systemach, w ciągu 60 dni opracować plany usunięcia tych produktów i w ciągu 90 dni przystąpić do ich usuwania.

Kaspersky Lab jest m.in. producentem oprogramowania antywirusowego. Firma ta wielokrotnie podkreślała, że nie jest powiązana z żadnym rządem, i zapewniała, że nie pomogłaby żadnemu rządowi w cyberszpiegostwie. Argumentowała też, że nie ma żadnego dowodu na poparcie wysuwanych przez osobistości oficjalne w USA oskarżeń, że jej oprogramowanie antywirusowe może być wykorzystane do świadczenia usług szpiegowskich Kremlowi - odnotowuje Reuters.

Zobacz także: Zobacz także: Wszytko co chcielibyście wiedzieć o Donaldzie Trumpie, ale boicie się zapytać

Kaspersky Lab ma siedzibę w Moskwie i oddziały w 33 państwach, w tym od roku 2000 w Polsce.

Senator Jeanne Shaheen (Partia Demokratyczna) zapowiedziała we wtorek, że poprze ponadpartyjny projekt ustawy o zakazie używania przez resorty i agencje rządu federalnego programów Kaspersky Lab. Shaheen, członkini senackiej komisji spraw zagranicznych, wskazała, że założyciel Kaspersky Lab, miliarder Jewgienij Kaspierski, na Zachodzie znany jako Eugene Kaspersky, jest absolwentem elitarnej szkoły kryptologii KGB.

Firma Best Buy, największy dostawca elektroniki w USA, postanowiła zaprzestać sprzedaży oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab. Decyzję uzasadniono doniesieniami o potencjalnej współpracy Kaspersky Lab z władzami i służbami specjalnymi Rosji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
pajomed
7 lat temu
Powiem tylko że to bzdura, ponieważ Kaspersky LAB zaproponował rządowi USA analizę kodu źródłowego oprogramowania na ich zarzuty, odpowiedzi nie było żadnej z ich strony. I się pytam a gdzie nie da się posłuchać ruchu? co w Avast się nie da w ESET się nie da? Niebezpieczeństw innych jest 100 razy tyle, głupia Java, usługi Microsoft i wiele innych rzeczy są narażone na atak, nawet głupi telefon i ujawnienie danych, może być groźniejsze w skutkach.
aQQ
7 lat temu
Tak to już jest, że WSZYSTKO proweniencji rosyjskiej ma związek z KGB.
luka w myślen...
7 lat temu
usuńcie łindołsa i dopiero będziecie spać spokojnie...
wiedźmin
7 lat temu
[cytat] Resort bezpieczeństwa narodowego USA polecił w środę wszystkim ministerstwom i agencjom rządowym przygotowanie usunięcia produktów rosyjskiej firmy Kaspersky Lab z ich systemów informatycznych. [A ja piszę to co ja myslę i tego nie zamieszczaja bo nie wolno pisać prawdy o Ameryce oraz niemcach i ich upadającym przemysle z wzgledu na nadopiekuńczość na swą alkaida i isis które beda uruchamiac na niesfornych polaków jak adolfa./cytat]
Pożegnajmy CW...
7 lat temu
ZUS usuwa firmę ASSECO Ryszarda Krauze. Wybitni informatycy zrzeszeni w CWI ZUS ze łzami w oczach oczekują na konfrontację z firmą Comarch - audyt to może być ich ostatni.