Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kazimierz Kujda nowym prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

0
Podziel się:

Minister środowiska Jan Szyszko powołał na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierza Kujdę - poinformował w poniedziałek Fundusz. Kujda z NFOŚiGW jest związany od 1998 roku, był dwukrotnie jego prezesem.

Kazimierz Kujda, nowy prezes NFOŚiGW
Kazimierz Kujda, nowy prezes NFOŚiGW (PAP/Piotr Polak)

Jak dodano w komunikacie rada nadzorcza Funduszu w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru wyłoniła trzech członków zarządu NFOŚiGW. Zastępcami prezesa zostali: Artur Szymon Michalski i Krystian Szczepański (zastępca prezesa w poprzednim zarządzie).

Kujda na stanowisku szefa NFOŚiGW zastąpił Małgorzatę Skuchę, która tę funkcję pełniła od 2013 roku.

Nowy prezes Funduszu jest doktorem nauk technicznych, absolwentem wydziału elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Z NFOŚiGW związany od 1998 roku, był dwukrotnie jego prezesem w latach 2000-2002 oraz 2006-2008.

NFOŚiGW powstał w 1989 r. i jest główną instytucją finansującą ochronę środowiska, w szczególności przedsięwzięcia ponadregionalne, o kluczowym znaczeniu dla środowiska naturalnego, służące wypełnieniu przez nasz kraj zobowiązań, wynikających z członkostwa w UE.

Do priorytetowych zadań Narodowego Funduszu należą: ochrona atmosfery, zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi, racjonalne gospodarowanie odpadami, ochrona powierzchni ziemi oraz ochrona różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów.

Fundusz dysponuje środkami krajowymi, na które składają się wpływy z różnego rodzaju opłat i kar środowiskowych, dotacje z budżetu państwa i wpływy operacyjne. Wydatkowanie tych środków odbywa się poprzez programy priorytetowe, w trybie ciągłego naboru wniosków oraz poprzez konkursy. Beneficjenci dostają pomoc w formie bezzwrotnej (dotacje, dopłaty do kredytów) i zwrotnej (pożyczki, wsparcie kapitałowe).

Fundusz zarządza także środkami unijnymi w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 oraz 2014-20 oraz Programu LIFE. Jako Krajowy Operator Systemu Zielonych Inwestycji (GIS) zarządza środkami pozyskanymi przez Polskę ze sprzedaży na międzynarodowym rynku nadwyżek praw do emisji gazów cieplarnianych w ramach protokołu z Kioto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)