Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

KE: Koniec z pocztowym monopolem

0
Podziel się:

Wbrew sprzeciwowi niektórych narodowych monopolistów, KE zaproponowała pełną liberalizację usług pocztowych w UE do 2009 roku.

KE: Koniec z pocztowym monopolem
(PAP / EPA)

Wbrew sprzeciwowi niektórych narodowych monopolistów, Komisja Europejska zaproponowała pełną liberalizację usług pocztowych w Unii Europejskiej do roku 2009.

Już teraz zgodnie z dyrektywami z lat 1997 i 2002 w pełni otwarty na konkurencję jest rynek przesyłek powyżej 50 gramów. Pełna liberalizacja oznacza, że krajowi monopoliści będą musieli liczyć się z konkurencją także w_ Z badań TNS OBOP wynika, że Polacy nadal wysyłają kartki i piszą listy: 73 proc. Polaków wysyła korespondencję za pośrednictwem Poczty Polskiej. Częściej robią to kobiety (81 proc.) niż mężczyźni (65 proc.). Aż 93 proc. osób w wieku 40-49 lat w ubiegłym roku odwiedziło placówki pocztowe. Niskie zainteresowanie zanotowano tylko w grupie młodzieży w wielu 15-18 lat (64 proc.) _ obrocie listami i paczkami poniżej tej wagi. To znakomita większość realizowanych przesyłek.

KE przekonuje, że wolny rynek doprowadzi do spadku cen, przy jednoczesnym zagwarantowaniu obywatelom UE, że tak jak dotychczas będą mogli dostawać i nadawać przesyłki co najmniej pięć dni w tygodniu, "za rozsądną cenę", także na rzadko zaludnionych terenach wiejskich. To tzw. misja poczt narodowych albo "usługa publiczna".

"Wszystkie dostępne dane wskazują, że całkowite otwarcie rynku jest wykonalne we wszystkich państwach członkowskich w roku 2009" - powiedział w Brukseli komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy. "Ci, którzy do tej pory otworzyli rynek w największym stopniu, zyskali najwięcej" - dodał, podając przykład W. Brytanii, Holandii, Szwecji, Finlandii i Niemiec.

Poczta Polska się nie daje

Poczty tych krajów popierają zaproponowaną przez KE liberalizację rynku. Ale poczty z dziesięciu innych krajów, w tym z Polski, protestują przeciwko utracie monopolu, twierdząc, że propozycja Komisji Europejskiej nie daje odpowiedzi na pytanie o finansowanie ich "misji".

Polska, Belgia, Francja, Hiszpania, Cypr, Grecja, Włochy, Węgry, Luksemburg i Malta obawiają się, że utrata monopolu pozbawi je środków i zmusi do podwyżki cen, ograniczenia "misji" albo nawet zamknięcia niektórych najmniej rentownych placówek. "By utrzymać usługę powszechną potrzebujemy ograniczonego monopolu" - powiedział w imieniu grupy Piet Van Speybroeck z poczty belgijskiej.Komisarz McCreevy uspokaja, że "usługa publiczna nie jest zagrożona". Obowiązkiem misji będą mogły się podzielić różne przedsiębiorstwa pocztowe, zaś kraje członkowskie będą miały swobodę w zapewnieniu jej finansowania.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)