Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kerry chce globalnej operacji przeciwko islamistom

0
Podziel się:

Sekretarz stanu USA powiedział w Egipcie, że obecne działania militarne przeciwko Państwu Islamskiego są niewystarczające.

Kerry chce globalnej operacji przeciwko islamistom
(PAP/EPA)

Egipt jest ważnym partnerem w tworzącej się koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu - ocenił sekretarz stanu USA John Kerry w Kairze, gdzie zabiega o wsparcie w walce z dżihadystami. Szef MSZ Egiptu mówił o konieczności globalnych działań. Bojownicy Państwa Islamskiego zniszczyli kilkadziesiąt miejsc kultu religijnego, grobowców i meczetów sufickich i szyickich na wschodzie Syrii - alarmuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

_ - Egipt jest na pierwszej linii w walce z terrorystami, w szczególności w walce z ugrupowaniami ekstremistycznymi na Synaju _ - oświadczył Kerry na konferencji prasowej, nawiązując do inspirowanych przez Al-Kaidę organizacji odpowiedzialnych za śmiertelne ataki na siły bezpieczeństwa na tym półwyspie na wschodzie Egiptu.

_ - To dlatego w ramach wsparcia w ubiegłym miesiącu ogłosiliśmy informację o dostarczaniu śmigłowców Apache do Egiptu _ - tłumaczył szef amerykańskiej dyplomacji.

Kerry wskazał, że obecne działania militarne przeciwko Państwu Islamskiego są niewystarczające i że konieczne jest podjęcie wspólnych wysiłków, aby odciąć finansowanie dla tych sunnickich ekstremistów oraz by zapobiegać przyłączaniu się do nich cudzoziemskich dżihadystów na terenie Syrii i Iraku.

Na wspólnej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Szukri powiedział, że istnieją związki między Państwem Islamskim, które opanowało znaczne tereny w Iraku i Syrii, a innymi bojownikami w regionie i konieczne są globalne działania, żeby przeciwdziałać takiemu zagrożeniu.

Szukri zaznaczył, że ugrupowania zbrojne w regionie kierują się tą samą ideologią i trzeba sobie z nimi poradzić. _ Ta skrajna ideologia przyświeca wszystkim ugrupowaniom terrorystycznym. Dostrzegamy związki współpracy między nimi i niebezpieczeństwo, gdy przekracza granice _ między państwami - podkreślił szef egipskiego MSZ. _ Wierzymy, że odrzucenie terroryzmu to wspólna odpowiedzialność wszystkich członków wspólnoty międzynarodowej. Powinny zostać podjęte stanowcze kroki, by osiągnąć ten cel _ - zaznaczył.

Kerry podkreślił, że Egipt - jako centrum intelektualne świata arabskiego - ma do odegrania kluczową rolę w zwalczaniu ideologii Państwa Islamskiego.

Kerry spotkał się wcześniej z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim oraz Nabilem al-Arabim, szefem Ligi Państw Arabskich, której siedziba mieści się w Kairze.

W środę prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w zapowiedział w orędziu, że USA poprowadzą _ szeroką koalicję _ do kampanii w celu wyeliminowania bojowników Państwa Islamskiego, _ gdziekolwiek się znajdą _.

W czwartek w trakcie wizyty Kerry'ego w Arabii Saudyjskiej państwa arabskie oraz Turcja poparły powołanie koalicji przeciw Państwu Islamskiemu. W jej skład oprócz USA miałyby wejść: Egipt, Jordania, Liban, Turcja i państwa Zatoki Perskiej, w tym Irak, Arabia Saudyjska i Katar.

Dżihadyści niszczą miejsca kultu

Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) zniszczyli kilkadziesiąt miejsc kultu religijnego, grobowców i meczetów sufickich i szyickich w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Państwo Islamskie to dżihadystyczne ugrupowanie sunnickie, które na podbitych terenach w Iraku i Syrii egzekwuje bardzo surową wykładnię islamskiego prawa (szariatu) i prowadzi prześladowania wobec przedstawicieli innych grup wyznaniowych, których uznaje za heretyków.

Wyznawcy sufizmu, nurtu w sunnizmie, który kładzie nacisk na doznania mistyczne i ascetyzm, stanowią jeden z głównych celów ortodoksyjnego IS.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, organizacja z siedzibą w Wielkiej Brytanii, dysponująca siecią informatorów w Syrii, podała, że w ramach najnowszej fali represji zniszczone zostały dwa miejsca sufickiego kultu oraz dwa grobowce wzniesione ku czci sufickich szejków.

Do tej pory bojownicy IS zniszczyli kilkadziesiąt miejsc kultu, meczetów i grobowców szyickich - dodano.

W marcu br. bojownicy IS zbombardowali meczet Ammara bin Jasira i Oweisa al-Karniego - ważny cel pielgrzymek szyitów z Iranu, Libanu i Iraku położony w mieście Ar-Rakka w północnej Syrii - a także zniszczyli inne miejsca religijnego kultu w irackim Mosulu, m.in. pomniki uczonych i grób średniowiecznego filozofa.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)