Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Największy piec zawiesinowy na świecie w Hucie Głogów. Prezes KGHM: rozpoczynamy nową erę

64
Podziel się:

- Inwestycją w największy piec zawiesinowy w Hucie Miedzi Głogów, KGHM wkracza w nową erę działalności - uważa prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki. Instalację tę uroczyście otwarto w piątek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Największy piec zawiesinowy na świecie w Hucie Głogów. Prezes KGHM: rozpoczynamy nową erę
(PAP/Aleksander Koźmiński)

- Chcemy, żeby Polska była państwem silnym. Chcemy, żeby Polska była państwem zamożnym, dostatnim. Zamożność i dostatniość tych państw, które już ją osiągnęły, opiera się na własnym mocno osadzonym przemyśle - przemyśle, który jest w stanie zarazem generować innowacyjność, przemyśle, który przynosi wysoki dochód państwu - mówił prezydent.

Jak wskazał, takim przemysłem jest Polska Miedź. - A dowodem na to, że jest ona przemysłem rozwijającym się, i że jest ona przemysłem o niezwykłych ambicjach, o ambicjach o charakterze światowym, jest ta właśnie instalacja - instalacja, która powstała u nas, w Głogowie, w Polsce. Ogromnie za to dziękuję. To jest właśnie to, czego Polska, polska gospodarka i polskie społeczeństwo niezwykle potrzebuje - podkreślił.

- To kolejny przełom dla huty, dla Głogowa, dla KGHM, dla Polski. Instalacja, jakiej drugiej w świecie nie ma, bo nie ma drugiej tak wielkiej instalacji pieca zawiesinowego i elektrycznego nigdzie - zaznaczył Andrzej Duda.

Nowa era KGHM

- KGHM wkracza w nową erę działalności, stając się liderem nie tylko pod względem wydobycia, ale również liderem wyznaczającym trendy innowacyjne i technologiczne - powiedział Domagalski-Łabędzki.

Prezes KGHM podkreślił, że inwestycja w największy na świecie piec zawiesinowy, który działa w Hucie Miedzi Głogów, powstała w oparciu o polską myśl technologiczną.

- W tę pracę zaangażowane były polskie spółki, polskie firmy i ta inwestycja powstała w oparciu o polski wkład intelektualny. I to jest szczególnie ważne i warto to podkreślić. Dzisiejszy dzień jest ukoronowaniem czterech lat pracy bardzo wielu ludzi - powiedział Domagalski-Łabędzki.

Dodał, że drogą rozwoju KGHM będą właśnie takie inwestycje, które zwiększają potencjał innowacyjny i są jednocześnie inwestycjami o kluczowym znaczeniu dla gospodarki państwa polskiego.

- Jest jednocześnie inwestycją, która wpisuje się w plan odpowiedzialnego rozwoju, który jest nowym trendem zapoczątkowanym w rozwijaniu hutnictwa w Polsce i w Europie. KGHM Polska Miedź SA jest firmą ważną dla regionu i dla całej polskiej gospodarki. I taką firmą pozostanie - powiedział prezes zarządu firmy.

Domagalski-Łabędzki podkreślił, że choć firma ma zasięg globalny i zainwestowała też za granicą, to przede wszystkim pozostanie firmą o znaczeniu regionalnym dla całej polskiej gospodarki.

- Będziemy inwestować tutaj w Polsce, tutaj jest siedziba i główny przedmiot działalności - zadeklarował prezes.

Unikalna technologia za 2,5 mld zł

Ponad 2,5 mld zł kosztowała budowa nowej linii produkcyjnej w należącej do KGHM Hucie Miedzi Głogów. Dzięki instalacji, której głównym elementem jest piec zawiesinowy, niższe będą koszty produkcji miedzi oraz emisja szkodliwych dla środowiska gazów.

Ta unikalna technologia pieca zawiesinowego jest obecnie wykorzystywana jedynie w trzech miejscach na świecie - jednym z nich jest właśnie Głogów, gdzie nowy piec jest największy na świecie.

Wcześniej w tym oddziale huty wykorzystywano technologię pieców szybowych. Po modernizacji zostały one zastąpione piecem zawiesinowym, który umożliwia wytop miedzi w czystszej postaci. Jak podkreślono, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań obniża koszty produkcji miedzi i zwiększa wydajność pracy.

- Obniżymy koszty, osiągnęliśmy lepszy efekt środowiskowy i ten nowy piec jest tańszy w eksploatacji - powiedział prezes Domagalski-Łabędzki.

Jak wyjaśnił dyrektor huty Andrzej Szydło, eksploatacja pieca zawiesinowego pozwala na większą wydajność oraz elastyczność w produkcji. - Taki piec można bez ryzyka wykorzystywać nawet tylko w 50 proc., gdy np. mamy ograniczony dostęp do koncentratu. Piece szybowe musiały być wykorzystywane na maksimum. Taka elastyczność nowej instalacji jest bardzo korzystna - powiedział dyrektor.

W ramach inwestycji w zakładzie "Głogów I" powstał kompleks hal dla pieców zawiesinowego oraz elektrycznego. Wybudowano również m.in. budynek energetyczny wraz z turbiną elektryczną oraz suszarnię parową. Do końca roku nowa linia produkcyjna zostanie uzupełniona o tzw. prażak, czyli piec do prażenia koncentratu.

W efekcie inwestycji, której szacunkowy koszt to ponad 2,5 mld zł, powstała linia produkcyjna o wydajności 250 tys. ton miedzi "bister" (stop miedzi zawierający około 99 proc. tego pierwiastka) rocznie.

Huta Miedzi Głogów istnieje od 1971 r. Tworzą ją cztery zakłady: dwa główne produkujące miedź - "Głogów I", "Głogów II" oraz Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu. W Wydziale Metali Szlachetnych odzyskuje się srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy oraz selen techniczny.

W Hucie Miedzi Głogów produkuje się 460 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Pracuje tam około 2,6 tys. osób.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(64)
inżynier Karw...
2 lata temu
No jasne że te 2,5 mld to za czasów kiedy Państwo na siłę nie wyciągało dywidend z firm rządowych żeby płacić socjale ludziom i kupować sobie poparcie. Prace rozpoczęły się w 2014 roku a piec został zatrzymany na początku 2015r. Gdyby polski rząd wtedy wyciągnął wszystko z firmy Państwowej to by nie było 2,5 mld na inwestycje! Nie rozumiem dlaczego ludzie myślą że PIS daje ludziom pieniądze bo nie kradnie jak PO. Przecież te pieniądze pojawiają się dlatego bo np. nic nie jest kupowane do wojska, gołocone są polskie firmy skarbu państwa. Tylko sprawdajcie te dane poza stronami rządowymi i telewizją publiczną. Ruszcie głową ludzie !! Gdzie te śmigłowce które Macierewicz obiecał zamiast Caracali francuskich? Gdzie te statki, łodzie podwodne, rakiety manewrujące, Patrioty itp. ?? Czy wy nie widzicie jak Oni robią z naszego Państwa bezbronną ziemię ?Ten socjal jest kosztem czegoś !! Nie dlatego że PIS nie kradnie a PO kradło!! Na miłość boską ogarnijcie się!!
linde
6 lat temu
A co z innymi wydziałami huty Głogów ?Sprzedaje się Transport a potem resztę wydziałów pomocniczych żeby ciąć koszty tej inwestycji podstawia się fikcyjnych kierowników którzy wyprowadzają ludzi do firm nie pamiętając o latach i zdrowiu jakie stracili w tym syfie ......
Michal Kupiec
6 lat temu
Szlaf to trafi jak każdą myśl techniczną
F
6 lat temu
Nawet sprzęt myli tak jak za Gierka a bór powiedział kto może pracować w tym dniu
wer
6 lat temu
Duda z taką ilością darmozjadów Polskę czeka ...samozaglada .To przez takie gu ja ty .
...
Następna strona