Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM otwiera kopalnię

0
Podziel się:

Spółka uroczyście uruchomiła kopalnię miedzi Sierra Gorda zbudowaną razem z japońskim inwestorem za 4 miliardy dolarów.

Herbert Wirth - prezes KGHM
Herbert Wirth - prezes KGHM (Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Z udziałem prezydent Chile spółka uroczyście uruchomiła kopalnię miedzi Sierra Gorda zbudowaną razem z japońskim inwestorem za 4 miliardy dolarów.

Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu tego roku. Wcześniej by przygotować kopalnię, usunięto 192 mln ton piachu i skał.

Podczas inaugurującego wystąpienia Herbert Wirth - prezes KGHM, przypomniał dzieło Ignacego Domeyki - polskiego geologa, mineraloga i działacza społecznego, którego imieniem nazwano kopalnię. _ _

_ - Domeyko badał i opisywał chilijskie bogactwa naturalne, które my dziś wydobywamy. Można śmiało powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Jako polska firma przybyliśmy bowiem do Chile śladami naszego wielkiego rodaka, dzięki czemu jego dziedzictwo nabiera nowego znaczenia _ - mówił prezes Wirth.

Władze KGHM przekonują, że rośnie popyt na miedź i molibden na globalnych rynkach. _ W ciągu ostatnich dziesięciu lat rynek miedzi ogromnie zyskał na znaczeniu. Miedź wykorzystywana jest dosłownie wszędzie - od naszych domów po telefony komórkowe i samochody. W przeciętnym samochodzie jest już około półtora kilometra miedzianych kabli _ - wyliczał szef kopalni w Sierra Gorda Maciej Ściążko.

W kopalni Sierra Gorda przez następnych ponad 20 lat ma się produkować średnio 220 tysięcy ton miedzi rocznie i wydobywać 60 tysięcy uncji złota. KGHM to największy producent miedzi w Europie i największy producent srebra na świecie. Firma zatrudnia 18 tysięcy osób i produkuje rocznie 560 tysięcy ton miedzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Nakłady KGHM przekroczyły 4 miliardy dolarów Chilijska kopalnia Sierra Gorda w listopadzie dostarczy pierwszy transport koncentratu miedzi.
Automatyzacja zmienia górnictwo 14 tysięcy czujników sterowanych z jednego pomieszczenia będzie ułatwiać prace wydobywcze w chilijskiej kopalni KGHM-u Sierra Gorda. Automatyzacja całkowicie zmienia warunki pracy w górnictwie i zwiększa bezpieczeństwo pracujących w kopalniach ludzi. ‒ To temat, który urósł z powodu pewnej bolączki w światowym górnictwie, również w naszej firmie, a mianowicie: jak ograniczyć ryzyko, które jest związane z eksploatacją złóż zarówno na dole w kopalni, jak i przy eksploatacji powierzchniowej. Uważam, ...
Elektrownia atomowa w Polsce. Kiedy? _ - Podpisana we wrześniu umowa między PGE a firmami Tauron, Enea i KGHM zmieniła charakter inwestycji. To projekt polskiego sektora elektroenergetycznego - _zaznaczył wiceprezes PGE Dariusz Marzec.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)