Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
KGHM szuka prezesa i wiceprezesa. Zgłoszenia składamy do 27 marca

KGHM szuka prezesa i wiceprezesa. Zgłoszenia składamy do 27 marca

Fotel prezesa KGHM od trzech dni jest pusty Fot. REPORTER
Fotel prezesa KGHM od trzech dni jest pusty

W ostatni piątek odwołano prezesa i wiceprezesa KGHM i teraz szybko szuka się ludzi na ich miejsce. Co oferuje spółka? 120 tys. zł miesięcznie i... bardzo gorące krzesło.

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź trzy dni temu podjęła decyzję zakończeniu współpracy z prezesem Radosławem Domagalskim-Łabędzkim i wiceprezesem Michałem Jezioro. Obaj przepracowali zaledwie nieco ponad półtora roku. Nowy prezes ma być wybrany na początku przyszłego miesiąca.

Oficjalnych powodów zwolnień nie podano, ale minister energii Krzysztof Tchórzewski wskazuje na brak zmian w zarządzaniu aktywami zagranicznymi, czyli inwestycjami w Kanadzie i Chile. Potwierdzeniem może być fakt, że zwolniony oprócz prezesa wiceprezes zawiadywał właśnie aktywami zagranicznymi. Po odnowionym zarządzie oczekuje się zwiększenia inwestycji w Polsce.

Zobacz też: KGHM zainwestuje w Polsce 10 mld zł


 

Rynek dopatrywał się też przyczyn politycznych. Prezes Domagalski-Łabędzki był chwalony przez "Gazetę Wyborczą" za usuwanie ludzi PiS i wstawianie fachowców.

- Żeby zapanować nad KGHM, trzeba być spoza Dolnego Śląska. Siła przyzwyczajeń i zaszłości w Polskiej Miedzi jest duża - podkreślał prawie rok temu. Informował, że wprowadził kadry biznesowe, a nie polityczne. Przyznał też, że presja na utrzymanie stołka towarzyszyła mu cały czas.

Czy to prawda, że taka była główna przyczyna czy nie, tak czy inaczej to koniec jego kariery w KGHM.

Zgłoszenia ze swoimi kandydaturami na zwolnione miejsca w zarządzie należy składać do 27 marca. Rozmowy kwalifikacyjne zaplanowano na 3 kwietnia w przypadku rekrutacji na stanowisko prezesa i 4 kwietnia dla ubiegających się o stanowisko wiceprezesa.

Do czasu wyboru nowego szefa obowiązki prezesa będzie sprawował wiceprezes ds. rozwoju Rafał Pawełczak.

Prezentacja raportu rocznego KGHM za 2017 r. już w środę, a do tego czasu jedyną informacją wskazującą na to, ile można na takim stanowisku zarobić, jest raport za 2016 r. Domagalski-Łabędzki zarabiał przez od października do grudnia 2016 roku 120 tys. zł miesięcznie, a Jezioro 90 tys. zł miesięcznie. Na stawki na takim poziomie można liczyć i obecnie.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. W 2016 r. grupa wyprodukowała 677 tys. ton miedzi płatnej i 1,2 tys. ton srebra metalicznego. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

kghm, górnictwo, kgh, radosław domagalski-Łabędzki
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
poiuyt
2018-03-28 09:44
kolesiostwo, kronizm, zamkniętość na nowe i konieczne zmiany - skostniałość.
tej firmie potrzeba głębokich reform, otwartości i inkluzywności, dla tych którzy chcą im pomóc, aby zasoby państwowe były dostępne i dystrybuowane dla wszystkich, którzy chcą i mają możliwości wnieść pozytywny wkład.
ja
2018-03-15 09:39
państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy - ciepłe posadki i wysokie zarobki dla kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce ,,Jak stwozryć system transakcyjny do inwestowania na giełdize". Ostatnio opisany w niej system pozwolił zarobić ponad 20 procent.
3,1415
2018-03-14 21:58
Wójt Pcimia jest już w Orlenie - KGHM będzie musiał szukać nowego prezesa w Wąchocku?
Pokaż wszystkie komentarze (224)