Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kissinger: "Putin nie zaplanował kryzysu ukraińskiego"

0
Podziel się:

- Prezydent Rosji Władimir Putin zawsze chciał, by Ukraina była
podporządkowana Moskwie
- powiedział były sekretarz stanu USA Henry Kissinger.

Sekretarz stanu USA Henry Kissinger
Sekretarz stanu USA Henry Kissinger (PAP/EPA)
bFdOcJOt

_ - Prezydent Rosji Władimir Putin zawsze chciał, by Ukraina była podporządkowana Moskwie, ale nie zaplanował tego kryzysu, który teraz wymyka się tam spod kontroli _ - powiedział były sekretarz stanu USA Henry Kissinger w telewizji CNN.

- _ Nie sądzę, by (Putin) zaplanował taki rozwój sytuacji. Uważam, że planował bardziej stopniowe działanie (wobec Ukrainy), a teraz w pewnym sensie po prostu reaguje na kolejne, dramatyczne wydarzenia _ - powiedział Kissinger w rozmowie z prowadzącym program CNN Global Public Square redaktorem naczelnym _ Time _ Fareedem Zakarią.

Zdaniem Kissingera fakt, że _ Putin wydał 60 mld dol. na igrzyska olimpijskie w Soczi, by przedstawić Rosję jako normalne, postępowe państwo przeczy raczej teorii _, że kryzys na Ukrainie (który wybuchł tuż po zakończeniu Olimpiady) i aneksja Krymu były z góry zaplanowane.

bFdOcJOv

Pytany przez Zakarię o to, czy sytuacja wymknęła się spod kontroli Moskwy, Kissinger odparł: _ Tak, sądzę, że tak było, (Putin) zawsze jednak chciał podporządkować Ukrainę. I każdy wpływowy Rosjanin, którego poznałem, włącznie z dysydentami, takimi jak (Aleksander) Sołżenicyn i (Josif) Brodski, uznawał Ukrainę za historyczne dziedzictwo Rosji _.

Zobacz także: Posłuchaj wywiadu dla CNN:

Według byłego sekretarza stanu Moskwa podejmuje kolejne decyzje w odpowiedzi na eskalację kryzysu i nie miała wcześniej gotowego planu aneksji czy interwencji na Ukrainie. _ To nie znaczy jednak, że wolno akceptować aneksję części sąsiedniego kraju czy przekraczanie jego granic _ - podkreślił Kissinger.

bFdOcJOB

_ - Sądzę, że najpierw musimy teraz ustabilizować sytuację na Ukrainie, a dopiero potem podjąć debatę na temat naszych stosunków z Rosją _ - rekomenduje znany polityk.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski: Trzeba to dokładnie sprawdzić _ - NATO sprawdza i na razie są sygnały świadczące o tym, że nie nastąpiła żadna zasadnicza korekta rosyjskiej obecności wojskowej na Ukrainie - _ powiedział prezydent.
"W Rosji może dojść do rewolucji" Profesor Andriej Zubow uważa, że jeśli Kreml nie dokona zmiany swojej polityki, to czeka go los ekipy Janukowycza.
Niemcy zaostrzają ton. Chcą kolejnych sankcji Komentatorzy opowiadają się za dalszymi sankcjami wobec Moskwy i ostrzegają władze w Kijowie przed nieprzemyślanymi działaniami.
Rosja nie nałoży sankcji. "Nie widzę potrzeby" Prezydent Władimir Putin zastrzegł jednak, że Moskwa może ponownie rozważyć udział firm zachodnich w rosyjskiej gospodarce, jeśli sankcje będą kontynuowane.
bFdOcJOW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)