Notowania

budżet ue 2014-2020
08.02.2013 19:11

Klepacz o porozumieniu w sprawie budżetu UE: "Można się tylko cieszyć"

Polska osiągnęła w Brukseli to, co zakładaliśmy - mówi poseł. W jego opinii w czasie kryzysu gospodarczego nie było szansy na wynegocjowanie choćby złotówki więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Polska osiągnęła w Brukseli to, co zakładaliśmy. Można się tylko cieszyć - ocenił porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu UE * *Witold Klepacz, * *poseł Ruchu Palikota (na zdjęciu razem z Januszem Palikotem). W jego opinii w czasie kryzysu gospodarczego nie było szansy na wynegocjowanie choćby złotówki więcej.

Premier Donald Tusk poinformował po zakończonym szczycie, że łącznie Polska uzyskała w ramach budżetu UE na lata 2014-20 - 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na wspólną politykę rolną 28,5 mld euro.

_ To, co zakładaliśmy, zostało na tym szczycie osiągnięte, można się tylko cieszyć _ - powiedział zasiadający w sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej poseł Ruchu Palikota Witold Klepacz.

Poseł zaznaczył, że w jego opinii przy postawie państw takich jak Holandia czy Wielka Brytania, które domagały się cięć w związku z kryzysem gospodarczym, Polska _ nie miała szans na uzyskanie choćby złotówki więcej _.

Zdaniem Klepacza są duże szanse, że Parlament Europejski _ nie zaprzepaści wypracowanego z takim trudem kompromisu _. _ Musielibyśmy zaczynać wszystko od nowa, a to bez sensu _ - podkreślił.

Klepacz zaznaczył, że warto, by uzyskane dla Polski pieniądze zostały przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę - szczególnie w budowę sieci dróg szybkiego ruchu.

Przywódcy państw UE uzgodnili dziś w Brukseli porozumienie ws. nowego unijnego budżetu na lata 2014-20, który przewiduje wydatki na poziomie 960 mld euro w tzw. zobowiązaniach oraz 908,4 mld euro w tzw. płatnościach. Podstawa do kompromisu została przygotowana przez szefa Rady Europejskiej Hermana van Rompuya. Uzgodnione kwoty są o 12 mld euro mniejsze niż proponował on w listopadzie.

Wynegocjowany budżet jest po raz pierwszy w historii UE mniejszy od poprzedniego.

Czytaj więcej o negocjacjach budżetowych UE:
Tusk poklepany po plecach. "Jest dobrze" Prezydent Bronisław Komorowski gratuluje i dziękuje premierowi za uzyskanie dla Polski ponad 100 mld euro w budżecie UE na lata 2014-20
"Nie" dla budżetu europejskiego. To nie koniec? Przewodniczący największych frakcji nie mogą zaakceptować porozumienia i tak okrojonego budżetu.
On wynegocjował 3,5 mld euro więcej Dodatkowe trzy i pół miliarda dla swego kraju utargował w Brukseli premier Mario Monti.
To Wielka Brytania blokuje szczyt UE? Może go nie być wcale Szef Rady Europejskiej proponuje nowe cięcia w projekcie unijnego budżetu. Ma to być kwota rzędu kilkunastu miliardów euro.
Tagi: budżet ue 2014-2020, bruksela, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz